Mąka z tapioki – jak powstaje?

Do produkcji mąki z tapioki wykorzystuje się największe bulwy manioku. Mogą one dorastać nawet do 4-kilogramowych korzeni. Ten skrobiowy produkt świetnie nadaje się do zastępowania zwykłej, pszennej mąki. 

Maniok jadalny to tropikalny krzew. Dorasta on nawet do 3 metrów wysokości. Uprawia się go przeważnie w Peru, Boliwii, Brazylii, Nigerii, Tajlandii oraz Wietnamie. W niektórych z tych rejonów, maniok jest bardziej popularny niż ziemniak. Jest to powszechny składnik codziennej diety w tych bardziej tropikalnych krajach. 

Tapioka – właściwości zdrowotne

Jakie wartości odżywcze posiada tapioka? Właściwości tapioki są korzystne dla zdrowia. Tapioka to większości dobrze przyswajane węglowodany. Stanowią one aż 90%. Pozostała część to białko. Tapioka zawiera niewielkie ilości wapnia, żelaza, fosforu, potasu i magnezu. Tapioka jest łagodniejsza dla układu pokarmowego od mąk glutenowych. Jednocześnie jest dość elastyczna i skutecznie wiąże ciasto. Ma neutralny smak i zapach oraz gładką strukturę.

Mąka z tapioki a alergie

Mąka z tapioki nie zawiera cholesterolu ani glutenu. Przyrządzane z niej potrawy nie uczulają, przez co świetnie nadają się dla alergików, osób z wrażliwym układem pokarmowym, wysokim cholesterolem i odchudzających się. 

Zobacz też:
Ciasto z cukinii – zdrowa i pyszna przekąska

Mąka z tapioki – popularny produkt dla wegan i wegetarian

Właściwości tapioki sprawiają, że jest to popularny produkt wśród wegan i wegetarian. W niektórych przepisach sprawdza się jako zamiennik sera, jaj i mięsa. Można z niej z łatwością wypiekać ciasta, chleby, bułki, placki, krakersy. Będą one dobre dla osób z nietolerancją glutenu lub odchudzających się. 

Mąka z tapioki a cukrzyca

Tapioka nie jest zalecana osobom cierpiącym na cukrzycę. Jej indeks glikemiczny jest dość wysoki, wynosi on bowiem aż 80. Są to węglowodany łatwo trawione i szybko wchłaniane przez organizm. Właściwości tapioki sprawiają, że jest to korzystny produkt dla osób odchudzających się. W 100 gramach tapioki zawarte jest około 360 kcal. Jest to wartość mniejsza niż w przypadku zwykłej mąki pszennej. 

Tapioka – gdzie kupić?

Mąka z tapioki, ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, jest droższa niż mąka pszenna. Nie jest to jednak cena zbyt wygórowana, bowiem kilogram kosztuje przeważnie około 7-8 złotych. Opakowania o wielkości 400-500 gramów możesz kupić już za 4-5 złotych.

Niestety, mąka z tapioki nie jest łatwo dostępna w popularnych sklepach i supermarketach. Gdzie kupić tapiokę? Znajdziesz ją w sklepach z żywnością azjatycką i egzotyczną. Dostępna jest również w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością. Możesz też zamówić ją przez Internet, często w dość korzystnych cenach.

Mąka z tapioki w kuchni

Mąka z tapioki znajdzie wiele zastosowań w kuchni. Możesz z powodzeniem mieszać ją z innymi rodzajami mąk, także glutenowymi. Poprawisz w ten sposób smak i jakość skórki wypiekanego pieczywa. Wypróbuj pyszny pudding z tapioki, chleb, naleśniki, musy, galaretki, racuchy lub budyń. Możesz również dodać ją do zup lub sosów. Dzięki swojemu neutralnemu smakowi, nada się zarówno do dań słodkich, jak i słonych. 

Zobacz też:
Właściwości i zastosowanie miodu manuka. Czy naprawdę jest tak zdrowy?

Mąka z tapioki – przepisy

Mąka z tapioki jest popularna w krajach Ameryki Południowej, Afryce i niektórych krajach Azji. Często przygotowuje się tam z niej lokalne płaskie pieczywo lub chipsy. Kulki tapiokowe są ciekawym dodatkiem do różnego rodzaju deserów i zup. Uniwersalność tapioki jest tak duża, że możesz z niej nawet ulepić pierogi. W wykorzystaniu mąki z tapioki w kuchni ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia i inwencja twórcza! Poniżej prezentujemy przepisy z mąką z tapioki w roli głównej!

Mąka z tapioki – przepis na brazylijskie naleśniki

Potrzebne ci będzie 120 gram mąki z tapioki. Dodawaj do niej powoli, stopniowo 70 gram zimnej wody. Ważne, żeby nie wlać od razu całej. Tapioka musi zostać dokładnie zwilżona, aby się prawidłowo nawodniła. Dalej:

  • rozbijaj palcami na bieżąco wszystkie powstające przy mieszaniu grudki;
  • przecieraj wyrobione ciasto przez sitko. Wyjdą z niego drobne, delikatne wiórki podobne do kokosowych;
  • podziel ciasto na cztery, równe części. Rozgrzej patelnię do średniej temperatury. Nie przegrzewaj patelni. Lepiej, żeby była chłodniejsza niż zbyt gorąca. Olej nie będzie ci do tego potrzebny. Nasyp ciasto na środek patelni i potrząsaj nią, aż wypełni całą jej powierzchnię. Placuszek zacznie się kleić po około 30 sekundach. Po tym czasie obróć naleśnik i smaż w ten sam sposób na drugiej stronie. Wystarczy pół lub cała minuta;
  • naleśniki z tapioki podawaj ze swoimi ulubionymi dodatkami. Mogą to być owoce, dżem lub polewy.
Zobacz też:
Mleko sojowe – najzdrowsze mleko roślinne?

Tapioka – bubble tea

Wśród przepisów na dania z tapioki, dużą popularnością cieszy się znany już na całym świecie napój. Jest to bubble tea, który wykorzystuje niezmielone kuleczki z tapioki. Dodaje się je wraz z mlekiem i cukrem do bazy herbacianej. Taki egzotyczny napój dostępny jest w wielu lokalach na terenie całej Polski. Można też z łatwością zrobić go w domu.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły