Kreatyna a redukcja

Prawdopodobnie kojarzysz kreatynę z budowaniem masy mięśniowej. I jest to bardzo trafne skojarzenie, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania jej na redukcji. 

Nie istnieje jeden rodzaj tej substancji. Każdy typ kreatyny ma inne właściwości i cenę. Działania różnych związków kreatyny są do siebie zbliżone. Jednak różnią się niektórymi właściwościami i przyswajalnością. 

Rodzaje kreatyny

Oto kilka najczęściej spotykanych rodzajów kreatyny:

  • monohydrat kreatyny – to jej podstawowa forma o najlepszej przyswajalności;
  • jabłczan kreatyny – związek podobny do monohydratu, który w mniejszym stopniu przyczynia się do retencji wody;
  • azotan kreatyny – takie połączenie wpływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych;
  • cytrynian kreatyny – jest to substancja stabilna i dobrze przyswajalna;
  • orotan kreatyny – najmocniejsza ze znanych form kreatyny, dostępnych na rynku.

Jaka kreatyna na redukcji będzie najlepsza? 

Rodzaj kreatyny powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb danego organizmu. Najczęściej przy redukcji polecane są zaawansowane i stabilne formy kreatyny. Dobrze sprawdzą się, na przykład: 

  • pirogronian kreatyny;
  • ester etylowy kreatyny;
  • jabłczan;
  • orotan. 

Wymienione typy kreatyny są rozpuszczalne i przyswajalne przez organizm. Monohydrat kreatyny jest niekiedy odradzany przy redukcji ze względu na właściwości zatrzymywania wody.

Kreatyna a odchudzanie

Wybór jest duży, lecz czy w ogóle kreatyna na odchudzanie jest zalecana? Z pewnością nie zaszkodzi procesowi redukcji wagi. Chcąc wyszczuplić swoją sylwetkę, należy spalać nagromadzone pokłady tłuszczu, jednocześnie pracując nad rozbudową mięśni. 

Zobacz też:
Biała dieta po wybielaniu zębów – czym jest, jak układać menu? Produkty zalecane i przeciwwskazane

Kreatyna a odchudzanie zastanawiasz się, czy jest to dobre połączenie? Jak najbardziej! Ochrania ona tkankę mięśniową przed jej degradacją. Jednocześnie usprawnia procesy energetyczne oraz wpływa na regenerację. Suplementacja kreatyną sprawia, że wytworzone mięśnie nie maleją, a tłuszcz spala się. Największą skuteczność działania kreatyny odczujesz, gdy będziesz stosować ją w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą. Do efektywnego odchudzania niezbędny jest także odpowiedni wysiłek fizyczny i systematyczność. Gdy zadbasz o wszystkie inne czynniki, możesz uwzględnić dodatek kreatyny do codziennego jadłospisu. Nie może być ona jednak traktowana jako złoty środek. 

Kreatyna na odchudzanie jest zalecana także z innych względów. Kreatyna na redukcji dodaje sił podczas treningów. Mięśnie zostają przez nią wzmocnione i silniejsze. Efekt ten utrzymuje się przed, w trakcie i po zakończeniu treningu. Substancja ta wspiera odbudowę mięśni. Oznacza to, że nie zostaną one łatwo uszkodzone. Dzięki kreatynie możesz wzmocnić zarówno trening odchudzający, jak i siłowy.

Kreatyna – redukcja, masa i zdrowie

Wiesz już, jaka kreatyna na redukcji będzie najbardziej efektywna. Możesz stosować ten suplement diety zarówno wtedy, kiedy chcesz zbudować swoją masę, jak i przy odchudzaniu. Kreatyna a redukcja wcale się nie wykluczają. Możesz nie zauważyć spadku swojej wagi, bowiem stosując odpowiednie ćwiczenia, dietę i kreatynę w miejscu tkanki tłuszczowej pojawią się mięśnie. Skutki będą widoczne gołym okiem, mimo że waga może się nie zmienić lub zwiększyć.

Zobacz też:
Dieta ziemniaczana – przykładowy jadłospis na odchudzanie

Wspomaganie odchudzania to nie jedyne zadanie kreatyny. Ta cenna substancja pomaga walczyć z wolnymi rodnikami oraz wspiera ciało i umysł  – korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Co więcej, znacznie poprawia jakość snu. Likwiduje skutki zmęczenia oraz poprawia samopoczucie. 

Wciąż nie wiesz, czy kreatyna to dobre rozwiązanie dla ciebie? Wypróbuj małą ilość podstawowej formy kreatyny na odchudzanie. Stosuj ją przez kilka do kilkunastu dni i monitoruj swoje samopoczucie. Przestrzegając zalecane przez producentów dzienne dawki, nie powinieneś odczuć żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły