Papryka chili – właściwości
Czy papryczka chili jest zdrowa? Oczywiście! Papryka ostra praktycznie w każdej odmianie ma wiele właściwości prozdrowotnych. Oto one:
- zawiera kapsaicynę, która skutecznie rozgrzewa organizm od środka. Dzięki temu dobrze sprawdzi się przy przeziębieniach, szczególnie w chłodne miesiące;
- ma dużą zawartość witaminy C, która wspiera odporność. Jest to witamina niezbędna dla prawidłowego działania organizmu;
- dostarcza też witaminy: B6, D, A i inne, korzystne dla zdrowia substancje;
- usprawnia metabolizm. Jest to składnik diety często zalecany osobom pragnącym zrzucić kilka kilogramów;
- regularne spożywanie pikantnych papryczek przeciwdziała nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Pomaga osiągnąć równowagę poziomu cholesterolu w ciele. W efekcie długofalowym papryczki ostre zapobiegają miażdżycy, usprawniają pracę serca, poprawiają krążenie i przeciwdziałają powstawaniu żylaków;
- skutecznie obniża poziom cukru we krwi;
- papryczka chili wykazuje także działanie antybakteryjne. Pomaga oczyścić organizm z niekorzystnych substancji i toksyn.
Czy papryczka chili jest zdrowa?
Czytając powyższe dane chyba nie masz już wątpliwości, że papryka chili jest zdrowa i ma wiele dobroczynnych właściwości. Postaraj się zatem uwzględnić ją w swoim codziennym jadłospisie. Zauważysz nie tylko poprawę swojego zdrowia i sylwetki, ale także… zyskasz lepszy humor! Jak to możliwe? Otóż, jedzenie papryczki chilli wydziela endorfiny – hormony szczęścia. Umieść zatem paprykę ostrą w diecie – na zdrowie i na dobry humor!
Papryka chilli – rodzaje i zastosowanie
Istnieje wiele gatunków papryki chili. Każda z nich nieco się od siebie różni – profilem smakowym i poziomem ostrości. W gronie najbardziej znanych rodzajów papryczek chilli znajdują się, między innymi:
- papryka cayenne;
- jalapeno;
- piri-piri;
- habanero lub tabasco.
Istnieją też mniej znane i bardziej ostre odmiany papryczki chili, które są też ciężej dostępne w Polsce. Można kupić je w formie świeżych warzyw, suszonych lub marynowanych papryk, zmielonego proszku (przyprawy), sosu lub pasty. Każda z tych opcji nada się do różnych przepisów. Jeżeli chcesz spróbować paprykę bez dodatku innych przypraw i substancji, szukaj świeżej. W sklepie ogrodniczym lub przez internet kupisz gotowe nasiona. Z łatwością wyhodujesz samodzielnie dowolny rodzaj papryki.
Papryczki ostre – do jakich dań dodawać?
Papryka chili jest powszechnie stosowana w kuchni azjatyckiej i meksykańskiej. Wiele egzotycznych i orientalnych krajów gustuje w tego typu pikantnych smakach. Nie oznacza to jednak, że ta przyprawa jest zarezerwowana dla tego typu dań. Świetnie sprawdzi się także w typowo polskich potrawach. Papryczki ostre doskonale łączą się zarówno z mięsem, jak i warzywami. Możesz dodawać je do gulaszów i zup. Nada twoim daniom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Często wystarczy nawet niewielka ilość papryki chili, aby całkowicie zmienić charakter potrawy. Wcale nie musi wiązać się to z dużą ostrością.
W sklepach znajdziesz wiele łagodniejszych papryk, które tak samo dobrze sprawdzą się przy gotowaniu. Pikantna papryka chili dobrze współgra z czosnkiem, ziołami, cebulą, a także z czekoladą. To ostatnie zestawienie jest dość zaskakujące. Cieszy się jednak coraz większą popularnością, warto je zatem wypróbować.
Zobacz także:
- Papryka jalapeno – uprawa i korzyści zdrowotne
- Dieta cud – efektywne odchudzanie. Prawda czy mit?
- Czy wiesz, co ma najwięcej witaminy C? Wcale nie cytrusy! Sprawdź, jakie są jej najlepsze źródła
- Garam masala – aromatyczna mieszanka ziół prosto z Indii
- Kalarepa – niedoceniane źródło witamin i minerałów!
Wiadomo, że danie nie może być dobre, jeśli nie ma w nim papryki chilli. To moja ulubiona przyprawa i dodaję ją naprawdę praktycznie do wszystkiego. Uwielbiam ją i mogłabym ciągle jeść ostre potrawy.