Mąka z kasztanów to wyjątkowy produkt, bogaty w wartości odżywcze. Jest to gatunek mąki orzechowej o niskiej zawartości tłuszczu, natomiast z dużą ilością białka i węglowodanów. Mąka z kasztanów jadalnych nie zawiera glutenu i jest bardzo plastyczna. Świetnie sprawdzi się więc jako zamiennik mąki pszennej w przepisach bezglutenowych. Sprawdź, jakie jeszcze zastosowania i właściwości ma mąka z kasztanów jadalnych.

Mąka z kasztanów – charakterystyka

Mąka z kasztanów zrobiona jest ze zmielonych kasztanów jadalnych. Jej smak jest słodkawy i lekko orzechowy. Struktura natomiast przypomina tę mąki pszennej. Dzięki temu wyroby z niej posiadają podobną plastyczność. Jednak właściwości mąki kasztanowej sprawiają, że jest to wyrób znacznie bardziej korzystny dla zdrowia.

Mąkę kasztanową możesz wykonać w domu! Najpierw upiecz kasztany jadalne jak zwykle. Następnie dokładnie je wysusz w piekarniku, w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni. Kiedy będą już całkowicie suche, zmiel kasztany w młynku do kawy lub blenderze. Muszą mieć teksturę drobnej mąki, a zatem konieczne jest urządzenie o dużej mocy. W ten sposób przygotowana mąka kasztanowa może być przechowywana w szczelnym opakowaniu maksymalnie do 6 miesięcy.

Mąka kasztanowa – właściwości

Czy mąka kasztanowa ma właściwości lecznicze? Być może to za dużo powiedziane. Jednak z pewnością pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Sprawdź, dlaczego w twojej kuchni przyda się mąka kasztanowa. Właściwości, które ją wyróżniają, z pewnością zachęcą cię do użycia jej w domowych potrawach.

Zobacz też:
Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy picie octu jabłkowego faktycznie działa?

Mąkę z kasztanów charakteryzują wysokiej jakości białka. Zawarte są w niej także cenne aminokwasy, węglowodany, kwasy tłuszczowe i błonnik. Co więcej, jest to źródło miedzi, potasu, fosforu, magnezu i witaminy B6.

  • Mąka z kasztanów jadalnych ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Dzięki temu usprawnia działanie układu pokarmowego i zmniejsza ilość cholesterolu we krwi.
  • Zawiera przeciwutleniacze oraz jednonienasycone i wielonienasycone tłuszcze. Dzięki temu redukuje ryzyko powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego. 
  • Potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  • Żelazo jest bezcenne w walce z anemią.
  • Bogata w miedź mąka kasztanowa korzystnie wpływa na układ immunologiczny. Zapobiega też chorobom serca i układu krążenia oraz poprawia pracę mózgu.
  • Dzięki magnezowi i fosforowi korzystnie wpływa na prawidłową budowę kości i metabolizm.
  • Chroni przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry oraz powodują schorzenia układu krążenia, cukrzycę i nowotwory.

Czy jesteś już zdecydowany/a, aby zamienić w swojej kuchni mąkę pszenną na kasztanową? Sprawdź, do czego nadaje się mąka kasztanowa.

Mąka z kasztanów jadalnych – zastosowanie

Jest to produkt o dużej uniwersalności – znajdzie swoje zastosowanie zarówno w daniach słonych, jak i słodkich. Można też mieszać ją z innymi mąkami, na przykład z ryżową. W ten sposób potrawy jeszcze bardziej zyskają na jakości. Swoje zastosowanie mąka kasztanowa znajdzie w:

  • pieczeniu ciast, ciasteczek, tortów i muffinek,
  • wypiekach chleba oraz słonych przekąsek,
  • smażeniu naleśników, placuszków, racuchów, omletów i gofrów,
  • skutecznym zagęszczaniu wszelkich zup i sosów,
  • przygotowaniu ciasta na pierogi i makarony.
Zobacz też:
Co można, a czego nie wolno jeść przy dnie moczanowej?

Jeśli chodzi o to, do czego nadaje się mąka kasztanowa – ogranicza cię właściwie własna wyobraźnia. Jej unikalny smak i korzystne właściwości zdrowotne sprawiają, że mąka kasztanowa staje się coraz bardziej popularna.

Mąka kasztanowa – cena

Niestety, jak same kasztany jadalne, mąka z nich nie jest produktem tanim ani łatwo dostępnym w Polsce. Cena mąki kasztanowej wynosi pomiędzy 10, a 25 zł za 250 g. Warto jednak choć raz kupić ten produkt, aby go wypróbować. Mąka kasztanowa może posmakować Ci w takim stopniu, że jej cena nie okaże się przeszkodą. Dostępna jest w sklepach ekologicznych i ze zdrową żywnością – zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet.

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły