Czy czerwone mięso jest zdrowe?

Popularność mięsa czerwone spada. Wiąże się to z niską jakością mięsa, które dostępne jest w stosunkowo wysokich cenach. Komercyjne hodowle bydła na dużą skalę niestety nie przykładają się do zapewnienia konsumentom odpowiedniej jakości produktów. Jednak kupując wołowinę ze zrównoważonych, ekologicznych hodowli, możesz cieszyć się wybitnym smakiem i wartościami odżywczymi. Ilość czerwonego mięsa w diecie nie powinna być zbyt wysoka. Jednak raz na jakiś czas nie zaszkodzi twojemu zdrowiu. Posiada dużą ilość białka oraz stosunkowo niską kaloryczność.

Wybór wołowiny na idealny stek

W Polsce wołowinę zwykle spożywa się w formie żeberek, pieczeni, burgerów i steków. Jakość mięsa zależna jest od różnych warunków: rasy bydła, sposobu odżywiania i chowu zwierząt, hormonów w ich ciele, wieku ubojowego oraz części ciała. Powyższe elementy wpływają na zawartość tłuszczu, konsystencję, smak, fakturę i zapach mięsa. Pamiętaj, że czerwone mięso w ilości przewyższającej 500 g tygodniowo podwyższa zły cholesterol i może skutkować powstawaniem nowotworów. Wybieraj raczej chude części, takie jak rostbef, polędwica, skrzydło, ligawa, łata lub pręga.

Sposób przygotowania a stopień wysmażenia steka

Zastanawiasz się, jak prawidłowo przyrządzić stek wołowy? Ta z pozoru nieskomplikowana potrawa jest w rzeczywistości dość wymagająca. Pamiętaj przede wszystkim, aby nie solić mięsa podczas smażenia. Sól wyciąga z niego wodę i sprawia, że stek staje się wysuszony i mało soczysty. Dobrze jest też wyciągnąć mięso z lodówki na około 2-3 godziny przed przyrządzeniem. W ten sposób osiągnie temperaturę pokojową i będzie się lepiej smażyć. 

Zobacz też:
Ksylitol – jak oddziałuje na Twoje zdrowie? Czy warto zamienić na niego cukier?

Najlepiej smażyć stek na patelni lub ruszcie. Powinny być one mocno rozgrzane przed wyłożeniem na nie mięsa. Warto do smażenia użyć klarowane masło, smalec lub łój wołowy. Nie nakłuwaj steka – pozbawi to go soków i soczystości. Najwygodniej będzie ci przewracać mięso solidną łopatką. Znasz już podstawowe zasady przygotowywania steka. 

Jaki powinien być natomiast jego czas przyrządzania? Może być on różny i właśnie od tego zależą stopnie wysmażenia steka, czyli konsystencja i smak.

Rodzaje steków

Zanim zaczniesz smażyć mięso, musisz wybrać odpowiedni do tego kawałek wołowiny. Rodzaje steków są bardzo różne. Poniższa lista wskazuje na najpopularniejsze części, używane do wyrobu amerykańskich steków. W zależności od tego, jaki rodzaj steku wybierzesz, stopień wysmażenia steka i czas jego gotowania może być różny. Mają inną twardość, soczystość i smak. Oto rodzaje steków:

  • bavette – to mięso o grubych, choć delikatnych włóknach. Wycina się je z tzw. łaty wołowej. Jest to jeden z najlepszych rodzajów wołowiny na tradycyjny, amerykański stek. W Polsce jest jednak dość słabo rozpowszechniony;
  • rib eye – ma specyficzne, charakterystyczne oko tłuszczu. Jest to mięso bardziej twarde i aromatyczne. Pozyskuje się je z antrykotu. Dostępne jest w wersji z kością lub bez; 
  • t-bone – nazwa ta bierze się z kostki w kształcie litery T. Jest to część wołowiny, która zawiera rostbef oraz polędwicę; 
  • polędwica – bardzo delikatna, ale mniej aromatyczna część wołowiny. Można ją smażyć krócej; wystarczą już nawet 2 minuty z każdej strony;
  • round tip – jest to stek dość twardy. Wycina się go z udźca wołowego;
  • pająk – swoją nazwę bierze z charakterystycznego układu mięśni na pojedynczym wycinku. Układają się one promieniście. Jest to wysoka część udźca, przylegająca do miednicy zwierzęcia.
Zobacz też:
Ciekawe rozwiązania, na jakie pozwoli nam toster opiekacz

Stopnie wysmażenia steka

Poniżej prezentujemy stopnie wysmażenie syteka wraz z opisami:

  • stek blue, inaczej znany też jako stek rare. Stek blue jest mocno krwisty, prawie niewysmażony. Stopień twardości mięsa powinien być porównywalny z opuszkiem palca wskazującego. Stek rare ma jasny środek. Ścięte białko od zewnątrz ma około 5 mm grubości. Do przyrządzenia takiego steka możesz użyć patelni i dla pewności sprawdzić jego temperaturę. Powinna wynosić ona 45-50 stopni;
  • stek medium rare, czyli średnio krwisty. Stopień twardości porównuje się zazwyczaj z palcem środkowym. Gdy przyciśniesz mięso, powinno ono wydzielić czerwony sok. Warstwa ściętego białka wynosi już nieco więcej, bo około 7-8 mm. Stek medium rare jest nieco jędrniejszy i cieplejszy. Czas jego smażenia to około 10 minut,
  • stek medium. Średnio wysmażony stek odznacza się twardością podobną do palca serdecznego. Kolor środka jest lekko różowy, a mięso pozostaje jędrne. Jego temperatura wynosi około 60 stopni. Stek medium robi się mniej więcej 15 minut.
  • stek medium well – czyli większy stopień wysmażenia steka. Temperatura mięsa jest już dość ciepła; wynosi około 64-68 stopni. Osocza jest zdecydowanie mniej i jest ono zabarwione na kolor brunatny. Stek medium well jest twardszy i bardziej elastyczny niż poprzednie. Smaży się go około 18 minut;
  • stek well done, czyli dobrze wysmażony. Mięso ma kolor brunatny i nie zawiera już żadnego osocza. Jest ono gorące, o temperaturze 75 stopni lub więcej. Taki stek pieczony jest ponad 20 minut.
Zobacz też:
Maltoza – czy ten słodzik jest lepszy od cukru?

Powyższe czasy smażenia mięsa są orientacyjne. Zależą w dużej mierze od jakości i rodzaju mięsa. Najpewniejszym sposobem jest więc kierowanie się wyglądem, temperaturą i stopniem twardości. Wypróbuj różne stopnie wysmażenia steka i znajdź swój ulubiony!

Zobacz także:

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

Zobacz wszystkie artykuły