Zbędne kilogramy, lekka nadwaga i gorsze samopoczucie skłaniają do poszukiwania sposobów na odchudzanie. Jedną z częściej stosowanych diet jest dieta 1200 kcal, czyli dieta redukcyjna. Ideą jest zmniejszenie ilości kalorii dostarczanych organizmowi każdego dnia. Zaleca się redukcję o około 500–750 kcal dziennie. W przypadku mężczyzn minimum to 1500– 1800 kcal dla kobiet 1200– 1500 kcal dziennie. Ten sposób odżywiania nazywany jest dietą niskokaloryczną, ponieważ polega on na dostarczeniu mniejszej ilości kalorii, niż wynika z zapotrzebowania organizmu. Dzięki temu może on spalać zgromadzoną tkankę tłuszczową w celu pozyskania niezbędnej energii. Badania potwierdzają, że stosowanie diety pomaga schudnąć w dość krótkim czasie. Dietetycy oferują specjalne plany żywieniowe dostosowane indywidualnie, pomagające utrzymać ilość kalorii na odpowiednim poziomie.

Zasady diety 1200 kalorii

Podczas stosowania diety 1200 kcal należy dbać o dostateczne nawodnienie organizmu, co oznacza dostarczanie 22,5 litra płynów dziennie. Najlepiej jeśli będzie to woda, ale można także pić herbatę lub kawę, jednak bez cukru czy śmietanki. Posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasu, najlepiej zjadać 4– 5 posiłków dziennie. Ostatni powinien być spożywany nie później niż 3 godziny przed snem. Nie wolno podjadać pomiędzy posiłkami, najlepiej pić wtedy jedynie wodę. Dieta musi być dobrze zbilansowana, by dostarczała niezbędnych składników odżywczych. Białko w diecie powinno stanowić 1525%, tłuszcze 2030%, węglowodany 4555%. Posiłki muszą być urozmaicone, z dodatkiem warzyw. Niskokaloryczna dieta wyklucza ze spożycia produkty przetworzone o dużej zawartości sodu, a także alkohol. Warto pamiętać, że nie każdy może stosować taką dietę przez dłuższy czas, ponieważ może mieć ona pewne konsekwencje zdrowotne. Swój pomysł warto przedyskutować ze specjalistą.

Zobacz też:
Dieta w Hashimoto - dlaczego musisz na nią zwracać uwagę?

Dieta 1200 kcal – przeciwwskazania

Dieta odchudzająca może być przeciwwskazana w niektórych przypadkach. Nie powinny jej stosować osoby z cukrzycą, chorobami tarczycy, ciężarne, kobiety karmiące oraz osoby starsze. Mogą pojawić się różnego rodzaju skutki uboczne, jeżeli deficyt energetyczny jest zbyt duży. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • bóle głowy i brzucha;
  • zawroty głowy;
  • szybkie męczenie;
  • obniżenie nastroju i spadek koncentracji;
  • brak energii;
  • uczucie zimna.

Każdą dietę należy dopasować do stanu zdrowia i kondycji, najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne u każdego może być inne, ponieważ zależy od płci, wieku, masy ciała, wzrostu, trybu życia, aktywności fizycznej czy stanu zdrowia.

Dieta odchudzająca 1200 kalorii – co jeść?

Jadłospis bazuje na produktach o niskiej kaloryczności, ponieważ celem stosowania diety jest utrata wagi. Codzienne menu powinno być bogate w warzywa i chude produkty białkowe. Stosowanie diety 1200 kcal oznacza ograniczenie ilości tłuszczów oraz węglowodanów. Jadłospis diety 1200 kcal bazuje przede wszystkim na:

  • warzywach dostarczających ważnych składników odżywczych;
  • owocach o niskim indeksie glikemicznym jak jabłka, gruszki, cytrusy, czereśnie, wiśnie;
  • chudym nabiale  – mleku, jogurtach, twarogach;
  • pełnoziarnistych produktach zbożowych (źródło węglowodanów) – pieczywie razowym, ryżu brązowym i makaronie, grubych kaszach;
  • chudym mięsie drobiowym;
  • jajkach;
  • rybach morskich;
  • oliwie z oliwek, oleju rzepakowym;
  • orzechach, pestkach nasion;
  • przyprawach i świeżych ziołach jak mięta, cynamon, imbir, kurkuma, bazylia, czarny pieprz, chilli.
Zobacz też:
Dieta bez nabiału – co jeść, aby uzupełnić niedobory?

Dieta 1200 kcal – produkty niewskazane

Dieta 1200 kcal jest dietą redukcyjną, polegającą na ograniczeniu kalorii. Oznacza to, że codziennie komponując posiłek, musisz liczyć kalorie. Pamiętaj też, że istnieje grupa produktów, których nie możesz uwzględniać w codziennym menu. Jadłospis w diecie 1200 kcal oznacza rezygnację z:

  • produktów przetworzonych typu fast food, pasztetów, konserw, kiełbas itp.;
  • dań tłustych i słonych;
  • słodyczy i cukru;
  • napojów słodzonych, gazowanych;
  • alkoholu;
  • produktów z białej mąki.

Jadłospis diety 1200 kcal – przykładowe menu

Każda dieta oznacza konieczność zmiany nawyków żywieniowych, a 1200 kcal dziennie to dla wielu osób niewystarczająca ilość energii. Faktem jest jednak, że dzięki stosowaniu się do zaleceń, można uzyskać naprawdę szybkie efekty. Jak wygląda przykładowe menu, które ma dostarczać składników odżywczych? Oto kilka podpowiedzi:

  • śniadanie: płatki owsiane z chudym mlekiem lub jogurtem z dodatkiem świeżych owoców (jagód) i orzechów;
  • drugie śniadanie: 2 kromki pieczywa chrupkiego z odtłuszczonym serkiem naturalnym i plasterkiem pomidora;
  • obiad: duszona pierś z indyka, brązowy ryż, gotowane warzywa;
  • podwieczorek: koktajl owocowy;
  • kolacja: 2 kromki chleba razowego, 2 plasterki chudej wędliny, ogórek.

Oczywiście przygotowując posiłki, należy liczyć ilość kalorii, odmierzając porcję ryżu, makaronu itd.

Wady diety 1200 kalorii

Dieta 1200 kcal to dieta polegająca na ograniczaniu kalorii. U większości osób nie jest zalecane jej długie stosowanie, ponieważ mogą wystąpić skutki uboczne w postaci nadmiernego zmęczenia, utraty energii, pogorszenia samopoczucia. Dieta dostarczająca mniej kalorii niż potrzebuje organizm, prowadzi do spowolnienia przemiany materii. U kobiet może nastąpić zaburzenie miesiączkowania, pogorszenie stanu skóry, paznokci i włosów. Niektóre osoby skarżą się także na wystąpienie efektu jo-jo po zakończeniu diety 1200 kalorii. Z tego sposobu odchudzania powinny zrezygnować osoby, które nie potrafią pilnować liczby kalorii lub są schorowane.

Zobacz też:
Kreatyna na redukcji tkanki tłuszczowej. Czy stosowanie kreatyny na odchudzanie ma sens?

Zalety diety 1200 kcal

Dieta pozwala szybko schudnąć, w ciągu miesiąca można zgubić od 2 do 8 kg w zależności od wagi wyjściowej. Co więcej, dieta ta umożliwia mądre komponowanie wartościowych posiłków, dzięki czemu łatwiej jest zapobiegać niedoborom witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać, że wychodząc z diety, należy trzymać się prawidłowych nawyków żywieniowych i nie przechodzić od razu na dietę bez ograniczeń kalorycznych. To najprostszy sposób na odzyskanie straconych kilogramów.

Dieta 1200 kalorii pomoże schudnąć, ale jej największą zaletą będzie wyrobienie nawyku mądrego komponowania posiłków. Oczywiście, aby oszczędzić czas, można korzystać z cateringu dietetycznego lub tzw. diety pudełkowej.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły