Czy wiesz, dlaczego dieta 1600 kcal jest w ostatnim czasie taka popularna? Coraz więcej osób stosuje ją, aby schudnąć i poczuć się lepiej. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy w umiarkowanym tempie, dzięki czemu jest bezpieczna dla zdrowia. Skorzystaj z darmowej diety i poznaj najlepsze przepisy na niskokaloryczne dania!

Dieta 1600 kcal – popularna dieta redukcyjna

Dieta 1600 kcal nie jest trudna do zastosowania, bo możesz jeść właściwie wszystko, jedynie ograniczając dzienną kaloryczność. Jadłospis polega po prostu na deficycie kalorycznym. Prowadzi do spadku masy ciała, natomiast pozostaje zbilansowany i różnorodny. Jest to dieta niskokaloryczna, bogata w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i witaminy z grupy B. Dozwolone są wszystkie owoce i warzywa, chude mięso i orzechy. Natomiast, tak jak w każdej zdrowej diecie, należy całkowicie wyeliminować takie produkty jak napoje gazowane, słodycze, dania typu fast food i chipsy. Do picia wskazana jest woda niegazowana i herbaty, które pobudzają przemianę materii.

Założenia diety redukcyjnej. Jak stosować dietę odchudzającą 1600 kcal?

Posiłki powinny być regularne, spożywane w równych odstępach czasowych. Zalecanych jest 4 lub 5 posiłków dziennie. W przypadku 4 posiłków będą one większe i bardziej sycące. Plan żywieniowy musi być zbilansowany, tak aby nie brakowało żadnych składników mineralnych i odżywczych. Największą rolę odgrywa tu jakość posiłków, które powinny być pełnowartościowe. Ostatni posiłek najlepiej jest zjeść 2–3 godziny przed pójściem spać. Ważne jest też pamiętanie o odpowiedniej ilości wody. Daje ona poczucie sytości, dzięki czemu pojawia się mniejsza pokusa na podjadanie między posiłkami. Utratę wagi wspomaga umiarkowany wysiłek fizyczny, na przykład spacery albo fitness.

Zobacz też:
Dieta selfie – na czym polega? Poznaj ją bliżej!

Przykładowy jadłospis 1600 kcal – 4 posiłki dziennie

Poniżej przedstawiamy darmową dietę 1600 kcal obejmującą 4 posiłki w ciągu dnia.

  1. Śniadanie – owsianka na bazie mleka z dodatkiem gruszki i nasion chia z łyżeczką syropu klonowego.
  2. Drugie śniadanie – dwie kromki żytniego chleba z dodatkiem pasty rybnej, kiszonego ogórka i koperku.
  3. Obiad – gotowany filet z kurczaka, warzywa na parze i kasza gryczana.
  4. Kolacja – sałatka z awokado i dwie kromki razowego pieczywa.

Ten darmowy jadłospis to jedynie propozycja. Plan posiłków najlepiej ustalić pod okiem dietetyka. Dieta powinna usprawnić procesy metaboliczne i uregulować pracę układu pokarmowego. Między składnikami pokarmowymi muszą być zachowane odpowiednie proporcje.

Najlepsze przepisy kulinarne na drugie śniadanie

Oto kilka prostych przepisów na posiłki, które możesz zjeść w ramach tej diety.

Kanapki z pastą z makreli

Składniki:

  • 200 g makreli wędzonej;
  • ogórek kiszony;
  • sałata;
  • koperek lub szczypiorek;
  • koncentrat pomidorowy;
  • 4 kromki żytniego chleba.

Sposób przygotowania:

  1. Makrelę wymieszaj z koncentratem pomidorowym i posiekanym ogórkiem kiszonym.
  2. Chleb posmaruj przygotowaną pastą, podawaj z sałatą i koperkiem lub szczypiorkiem.

Koktajl bananowy z malinami

Składniki:

  • 1 dojrzały banan;
  • 150 g malin;
  • 300 maślanki;
  • mak.

Sposób przygotowania:

  1. Zblenduj banana z malinami i maślanką.
  2. Dodaj mak.

Tosty z szynką i awokado

Składniki:

  • 4 kromki żytniego chleba;
  • 2 pomidory;
  • pół awokado;
  • 15 g chudej szynki drobiowej.

Sposób przygotowania:

  1. Włóż chleb do tostera, a następnie posmaruj go awokado.
  2. Na kanapkach połóż szynkę i pomidory.

Efekty diety 1600 kcal

Prawidłowo przeprowadzona dieta 1600 kcal pozwala zmniejszyć masę ciała w umiarkowanym i bezpiecznym dla zdrowia tempie, czyli od 2 do 4 kilogramów w ciągu miesiąca. Jeśli jadłospis dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, to dieta 1600 kalorii oznacza również polepszenie samopoczucia, oczyszczenie organizmu i lepszy sen. Ten program odżywania jest również stosowany jako sposób na stabilizację organizmu po wcześniejszej niskokalorycznej diecie odchudzającej, w której ilość kalorii spożywanych dziennie wynosiła na przykład 1400 lub 1500 kcal. Zwiększając stopniowo kaloryczność, można uniknąć efektu jo-jo i bezpiecznie powrócić do dań o wyższej kaloryczności.

Zobacz też:
SIBO – dieta na zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Wylecz się dietą low-FODMAP!

Diety – dlaczego powinny się odbywać pod okiem dietetyka?

Dieta na 1600 kcal jest skuteczna, jeśli chodzi o cel, jakim jest zrzucenie zbędnych kilogramów, trzeba jednak pamiętać, że przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne osoby dorosłej jest wyższe. Przyjmuje się, że dorosła kobieta powinna spożywać od 1600 do 2500 kcal dziennie, a dorosły mężczyzna między 2000 kcal, a 3000 kcal w ciągu dnia. Oczywiście kaloryczność diety powinna być dostosowana nie tylko do płci, ale również do wieku i ilości aktywności fizycznej. Dietetyk może ułożyć zbilansowany jadłospis, który jest spersonalizowany i dostosowany do osobistych upodobań smakowych. Nieumiejętnie przeprowadzone odchudzanie może prowadzić do zwolnienia metabolizmu, anemii, wypadania włosów i niedoboru witamin. Zanim zmieni się sposób żywienia, najlepiej wykonać komplet badań, które mogą wykazać niedobory składników odżywczych.

Dieta 1600 kcal wymaga cierpliwości i wytrwałości, ale pozwala zdrowo schudnąć. Mimo niskiej kaloryczności może zapewniać wszystkich niezbędnych minerałów i witamin.

Zobacz także:

About the Author

Natalia Sikora

Jej talent do pisania odkryła nauczycielka języka polskiego już w szkole podstawowej. Pasjonuje ją temat wpływu odżywiania na zdrowie. W tej dziedzinie ciągle się rozwija przez udział w kursach dietetycznych. Aby odkrywać nowe smaki, wyrusza do Azji i Ameryki Południowej. Fanka diety śródziemnomorskiej.

View All Articles