Metoda ta była stosowana w ekskluzywnych prywatnych klinikach i owiana tajemnicą aż do momentu, kiedy Anne Hild opisała ją w swojej książce „Dieta hCG, tajemnica pięknych i bogatych”. Dieta hCG od tego momentu stała się dostępna dla każdego. Autorka opisuje tę spektakularną dietę jako odżywianie dietetyczne, podczas którego nie należy się obawiać efektu jo-jo. Sprawdź, na czym dokładnie polega!

Dieta hCG – hormon produkowany przez kobiety

Dieta hCG to kuracja, która oprócz normalnego planu żywieniowego, nakłada obowiązek przyjmowania hormonu gonadotropiny kosmówkowej. W warunkach fizjologicznych hCG to hormon produkowany przez łożysko, składające się z dwóch podjednostek. Zatem ludzka gonadotropina kosmówkowa (B–hCG) jest hormonem produkowanym przez kobiecy organizm – przez zapłodnioną komórkę jajową po zagnieżdżeniu się w macicy, a następnie przez łożysko. Hormon dociera z krwią do jajnika, pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu, a następnie wydalany jest z moczem.

Homeopatyczne hCG

Ponieważ zakup hormonu jest dość drogi, na rynku dostępne są alternatywne równie skuteczne środki, takie jak:

  • krople homeopatyczne;
  • hormony naturalne;
  • hormony bioidentyczne.
Zobacz też:
Darmowa dieta 1800 kcal. Poznaj przykładowy jadłospis diety odchudzającej!

Kto opracował zasady terapii odchudzającej oparte na hCG?

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku endokrynolog dr Simeons opracował zasady terapii odchudzającej bazującej na hCG, stwierdzając, że hormon jest skutecznym narzędziem w walce z otyłością. Aktualnie jego hipotezę propaguje Kevin Trudeau w swoim programie dietetycznym.

Na czym polega dieta hCG?

Dietetycy wypowiadają się, że rozpoczynając dietę, należy być pod stałą kontrolą lekarza. Nic dziwnego – w końcu chodzi tu o przyjmowanie hormonów. Dietę dzieli się na trzy etapy:

  • I etap – ładowanie;
  • II etap – utrzymanie;
  • III etap – stabilizacja.

Pierwsza faza ma na celu oczyszczenie wątroby i jelit, natomiast druga faza to zrzucanie wagi, czyli utrata masy ciała. Podczas drugiego etapu przez 23 dni należy brać pod język lub w zastrzykach hCG, 3 razy dziennie w dawkach po 6–12 kropli. Podczas trzech pierwszych dni stosowania hormonu dieta jest bardzo restrykcyjna, a czwartego dnia jej kaloryczność zostaje zmniejszona do 500 kcal. Posiłki przyjmowane w etapie drugim powinny opierać się w szczególności na produktach białkowych, znacząco ograniczając tłuszcze oraz węglowodany. Przez trzy ostatnie dni drugiego etapu nie przyjmuje się już hormonu, ale dietę trzeba kontynuować. Podczas trzeciego etapu nie przyjmuje się hormonów, trzeba się jednak trzymać wszystkich zaleceń dietetycznych.

Przepisy w diecie hCG

Przepisy w diecie zakładają zwiększone ilości białka, głównie mięsa, które powinno się zjadać w dwóch posiłkach w ciągu doby. Nie znaczy to jednak, że podczas diety jest się sytym i najedzonym. Na śniadanie wypija się jedynie kawę lub niesłodzoną herbatę. Po około 23 godzinach można przekąsić garść owoców, dopiero w porze obiadowej należy zjeść sałatkę z warzyw oraz 100 g mięsa. Do przekąsek w diecie można włączyć chrupkie pieczywo, ale jedynie jedną kromkę. Kolacja to także warzywa i kawałek mięsa.

Zobacz też:
Zalety diety pudełkowej

Jakie produkty można wykorzystywać w diecie?

Spośród produktów, jakie możesz jeść, warto wymienić:

  • mięso – wołowina, cielęcina, pierś z indyka i kurczaka;
  • ryby i owoce morza – należy wybierać ryby chude, jak szczupak lub sandacz, a z owoców morza kalmary, czy ostrygi;
  • jajka;
  • nabiał – twaróg i jogurty posiadające niską zawartość tłuszczu;
  • warzywa – kapusta pekińska, cykoria, seler naciowy, pomidor, cebula, papryka, jarmuż, szpinak, cukinia, brukselka, rzodkiewka, szparagi, sałata;
  • owoce – czerwona porzeczka, truskawka, pomarańcze, jagody;
  • grzyby.

Jakich produktów nie wolno jeść podczas diety?

W diecie należy omijać parówki, oliwę, masło, margarynę, tłuste mięsa, tłuste ryby, produkty mleczne z wysoką zawartością tłuszczu, ziemniaki, rośliny strączkowe, kukurydzę, buraki, dynię, owoce i warzywa z puszki, ananasy, winogrona, banany, śliwki, morele, brzoskwinie, wiśnie, a z mięs nie powinno się jeść jagnięciny, wieprzowiny i kaczki.

W jaki sposób przygotowywać posiłki?

Skoro nie wolno używać wszelkich tłuszczy, jak więc najlepiej przygotować posiłek? Należy potrawy grillować, używać parowaru lub korzystać z piekarnika. W przygotowaniu posiłku przyda się waga elektroniczna, ponieważ potrawy muszą być ważone. Osoba będąca na diecie, każdego dnia rano musi się zważyć i zapisać wynik. Robiąc zakupy, czytaj etykiety produktów, kupuj najlepiej w sklepach ekologicznych. Trzeba liczyć się z faktem, że dieta niestety do tanich nie należy. Nie powinny się w niej znaleźć produkty z marketów i tańszych sklepów.

Czy dieta hCG jest zdrowa?

Niestety ograniczenie spożycia węglowodanów jest dużo niższe od niezbędnego minimum dla poprawnego funkcjonowania nerek, czerwonych ciałek krwi i mózgu. Mogą powstać niedobory składników mineralnych i witamin, głównie witaminy D i B12. Podczas przyjmowania hormonu hCG osoba na diecie może odczuwać takie objawy, jak kobieta w ciąży, czyli wymioty oraz mdłości. Jeśli mężczyźni długo stosują dietę, może to wpłynąć na zaburzenia działania gruczołów płciowych. Szczególnie pojawia się to u kulturystów, u których dostrzega się także:

  • trądzik;
  • wahania nastroju;
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi;
  • powiększone gruczoły sutkowe;
  • zatrzymanie wody w organizmie.
Zobacz też:
Dna moczanowa – dieta, która pomoże w leczeniu podagry. Sprawdź, co jeść przy dnie moczanowej, a czego unikać!

Wiesz już, na czym polega dieta hCG. Biorąc pod uwagę niską kaloryczność diety, wiadome jest, że można przy niej schudnąć. Anne Hild w swojej książce podkreśla, że ciało stanie się jędrne, zniknie cellulit, a skóra odzyska dawny blask. Zanim zdecydujesz się jednak na dietę hCG skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także:

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles