Część osób, dla których owsianka była dotychczas posiłkiem śniadaniowym, chętnie decyduje się na monodietę, jaką jest dieta owsiankowa. Raczej nie skorzystają z niej osoby, dla których owsianka to trauma z dziecięcych lat. Na czym polega wyjątkowość tej diety? Sprawdź!

Długoterminowa dieta owsiankowa czy dieta jednodniowa?

Dieta owsiankowa to zmiana żywieniowa, która może trwać dłuższy czas lub tylko jeden dzień. Długoterminowa dieta owsiankowa to metoda restrykcyjna i tak jak przy każdej monodiecie jedzenie jednoskładnikowe może szybko okazać się nużące i trudne do wytrzymania. Jej długoterminowość polega na spożywaniu płatków owsianych przez dwa miesiące w trzech etapach:

  • etap pierwszy polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn i trwa tydzień. Podczas tych siedmiu dni spożywa się codziennie 4 posiłki, tak by nie przekroczyły 1200 kcal;
  • druga faza diety owsiankowej – już nieco dłuższa, bo trwająca cztery tygodnie, w ciągu których do owsianki dodaje się warzywa i owoce, w porze obiadowej zaś można zjeść chude, grillowane mięso, na przykład indyka, kurczaka lub rybę;
  • etap trzeci jest ostatnim stadium odchudzania, trwającym trzy tygodnie. Stopniowo należy wychodzić z diety, spożywając owsiankę tylko raz dziennie. W pozostałych posiłkach powinny znaleźć się warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, pieczone mięsa oraz ryby. Koniecznie należy pamiętać, by nie jeść potraw ciężkostrawnych. Najlepiej posiłki gotować w wodzie i na parze, grillować lub piec.
Zobacz też:
Dieta bezglutenowa – przykładowy jadłospis, zalecenia. Czy celiakia to jedyne wskazanie do stosowania diety bezglutenowej?

Dieta owsiankowa jednodniowa

Jednodniowa dieta owsiankowa polega na przyjmowaniu płatków owsianych przez cały dzień, gotowanych w wodzie lub mleku niskotłuszczowym. Dopuszczalny jest także jogurt, jednakże bez węglowodanów, czyli najlepszym wyborem będzie jogurt naturalny oraz napoje sojowe. Do owsianki można dodawać owoce, na przykład:

  • banany;
  • pomarańcze;
  • jabłka;
  • kiwi;
  • mandarynki.

Po ugotowaniu owsianki powinno się ją podzielić na pięć porcji i spożywać w ciągu całego dnia, mniej więcej co 2–3 godziny. Ostatni posiłek powinno się zjeść na 3 godziny przed pójściem spać, natomiast pierwszy około godziny ósmej rano. Nie powinno się w tym czasie pić napojów słodzonych, napojów energetycznych, słodkich kompotów, czy słodzonej kawy i herbaty. Najbezpieczniej będzie pić herbatki ziołowe lub wodę mineralną niegazowaną. Niektóre z przepisów podają możliwość dosłodzenia owsianki tradycyjnym słodzikiem. Na dzienną porcję wystarczy 58 łyżek płatków owsianych górskich.

Czy dieta jednodniowa przynosi oczekiwane efekty?

Płatki zawierają spore ilości błonnika, zatem włączenie ich do diety z pewnością nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie powinno przynieść wiele korzyści. Dzięki wprowadzeniu błonnika pokarmowego jest się dłużej sytym i nie ma się ochoty na podjadanie. Błonnik wpływa korzystnie na stabilizację gospodarki węglowodanowej oraz na poprawny poziom cholesterolu we krwi.

Nie od dziś wiadomo, że płatki wspomogą lepszą perystaltykę jelit, a w swym składzie zawierają:

  • witaminy z grupy B;
  • witaminy z grupy E;
  • witaminy z grupy PP;
  • cynk;
  • magnez;
  • żelazo;
  • potas.
Zobacz też:
Darmowa dieta 1800 kcal. Poznaj przykładowy jadłospis diety odchudzającej!

Dieta owsiankowa – czy jest skuteczna?

Z pewnością skorzystają na niej włosy i paznokcie. Jednodniowy plan z wykorzystaniem jedynie płatków owsianych oraz owoców i warzyw będzie skutkował spadkiem wagi – około 1 kg. Czy jednak uda się ten spadek utrzymać? Prawdopodobieństwo jest niewielkie, trzeba by dietę stosować dłużej, a nawet po jej zakończeniu nie rezygnować z posiłków opartych na naturalnych płatkach owsianych. Dobrze byłoby sprawić, aby porcja owsianki dostała się do codziennego menu, pozwoli to na uczucie sytości.

Błonnik a indeks glikemiczny

Płatki owsiane na wodzie to dobry posiłek dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ zawarty w nich błonnik obniża indeks glikemiczny (IG). Dietetycy zalecają w diecie cukrzyków spożywanie płatków owsianych. Błonnik pokarmowy może zmniejszyć wydzielanie amylazy, która rozkłada skrobię. Poza tym rozpuszczalne frakcje błonnika zawartego szczególnie w płatkach zmniejszają wchłanianie glukozy, przez co obniża się indeks glikemiczny spożywanych produktów.

Jak w odpowiedni sposób ugotować owsiankę?

Płatki owsiane powinno się zalać zimnym płynem, najlepiej poprzedniego dnia wieczorem. Do płynu można dodać szczyptę soli, która pomoże w wyzwoleniu słodyczy płatków. Nasiąknięte płatki należy doprowadzić do wrzenia, gotować je 5 minut na wolnym ogniu, po czym odstawić na 5 minut. Po tym czasie można je już zjeść.

Efekty przy długoterminowej diecie owsiankowej

Długoterminowa dieta owsiankowa może przynieść szybko oczekiwane efekty, prowadząc do utraty masy ciała. Można chudnąć nawet 1 kg tygodniowo. Dietetycy przestrzegają jednak przed jej stosowaniem, ponieważ może doprowadzić do efektu jo-jo i szybkiego powrotu do wagi sprzed odchudzania. Niska kaloryczność nie wpływa pozytywnie na organizm, a jej dłuższe stosowanie może grozić niedoborem składników mineralnych oraz witamin. Dlatego też dietetycy doradzają wprowadzenie do posiłków owsianych produktów nabiałowych, orzechów, nasion, świeżych owoców.

Zobacz też:
Dieta paleo – na czym polega, czego unikać? Kiedy warto stosować dietę paleolityczną?

Przykładowy jadłospis

Dzień pierwszy

I śniadanie:

pół miseczki płatków z rodzynkami i jogurtem naturalnym

II śniadanie:

pół miseczki owoców, na przykład bananów lub pomarańczy

Obiad:

100 g pieczonej ryby, pół miseczki owsianki na mleku, zielona sałata z jogurtem naturalnym

Podwieczorek:

świeże warzywa, na przykład pół miseczki marchewki

Kolacja:

pół miski owsianki z gotowaną fasolką szparagową

Dzień drugi

I śniadanie:

miseczka płatków ugotowanych na mleku z dodatkiem rodzynek i cynamonu

II śniadanie:

pół szklanki truskawek

Obiad:

owsianka z jogurtem naturalnym, rodzynkami i bananem

Podwieczorek:

pół szklanki dowolnych surowych warzyw

Kolacja:

100 g piersi z kurczaka z zieloną sałatą

Dzień trzeci

I śniadanie:

pół miski owsianki z tartym jabłkiem

II śniadanie:

pół szklanki borówek

obiad:

100 g grillowanej piersi z indyka, płatki na wodzie, zielona sałata

Podwieczorek:

pół miski surowych warzyw, na przykład marchew lub seler

Kolacja:

surówka z marchewki z miseczką owsianki

Dzień czwarty

I śniadanie:

pół miseczki owsianki na mleku z jagodami

II śniadanie:

pół miseczki kiwi

Obiad:

pieczona pierś z kurczaka z gotowanym szpinakiem

Podwieczorek:

gotowana fasolka szparagowa – miseczka

Kolacja:

pół miski owsianki z suszonymi pomidorami

Czy dieta owsiankowa jest skuteczna i zdrowa? Zdania w tej kwestii są podzielone. Najczęściej pojawiają się opinie, że jest to zbyt monotonne żywienie, oraz że w przypadku osób z problemami przewodu pokarmowego lepiej tej diety nie stosować, ponieważ mogą się pojawić wzdęcia i przewlekły ból brzucha. Tak jak w przypadku każdej diety, warto skonsultować jej wprowadzenie z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym.

Zobacz też:
Dieta matki karmiącej piersią – jadłospis oraz wszelkie niezbędne informacje

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły