Dieta, którą opiszemy, przypomina popularną dawniej dietę Dukana. Jednak została zmieniona w ten sposób, aby zmniejszyć ryzyko na wystąpienia skutków ubocznych, które mogą pojawić się w wyniku stosowania diety białkowej. Zdaniem twórców, dieta OXY nie wpływa na organizm tak negatywnie, jak dieta Dukana, umożliwiając bezpieczne zgubienie kilogramów oraz detoksykację organizmu. Czy tak jest w istocie? Poznaj zasady tej koncepcji i dowiedz się o niej jak najwięcej!

Czym jest dieta OXY?

Dieta OXY to system odchudzania, który jest podzielony na trzy fazy. Twórcy twierdzą, że dzięki niej w trzy tygodnie można zrzucić nawet kilkanaście kilogramów i uniknąć skutków ubocznych, które pojawiają się podczas stosowania klasycznej diety białkowej. Według autorów jest wolna od wad diety Dukana, która ma bardzo negatywny wpływ na nerki i wątrobę. Ma także podnosić samopoczucie oraz pozytywnie wpływać na działanie całego organizmu.

Ogólne zasady diety

Dieta OXY jest trójfazowym systemem odchudzania, który opiera się na klasycznej diecie białkowej (proteinowej). Dieta białkowa ma bardzo dużo różnych odmian, a jej podstawową zasadą jest spożywanie produktów bogatych w białko przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Do trawienia białka organizm zużywa zaś znacznie więcej energii. Dzięki temu zapasy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej są lepiej wykorzystywane, a skutki samej diety będą szybciej widoczne.

Zobacz też:
Dieta 1600 kcal. Przykładowy jadłospis w diecie odchudzającej 1600 kcal. Najlepsze przepisy kulinarne!

Na czym polega dieta OXY?

Dieta OXY składa się z trzech faz odchudzania, które mają doprowadzić do bardzo szybkiego schudnięcia. W ciągu pierwszych trzech tygodni można zgubić nawet kilkanaście kilogramów. Każdy z trzech etapów trwa 7 dni, a podstawą menu jest bogaty w antyoksydanty OXY shake, na który składa się jadłospis bogaty w kefir, żurawinę i otręby pszenne. OXY shake spożywany regularne ma dobrze wpływać na oczyszczenie organizmu z toksyn. W zamierzeniu eliminuje skutki uboczne diety proteinowej, wśród których można wymienić:

  • zmęczenie;
  • spadek formy;
  • problemy z nerkami;
  • problemy z wątrobą;
  • uczucie ciężkości;
  • problemy z wypróżnianiem.

Żurawina wspomaga przemianę materii, co dobrze wpływa na sam proces odchudzania. Ma w składzie substancje, które wpływają na usuwanie toksyn z organizmu. Nie zawiera dużo kalorii i sprawdza się w diecie.

Dieta OXY – dieta trójfazowa

Wspominaliśmy już, że dieta OXY podzielona została na trzy fazy. Poniżej wyjaśniamy, na czym one polegają.

Etap pierwszy – fat burning

Celem etapu pierwszego jest doprowadzenie do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. W czasie jego trwania w jadłospisie znajduje się praktycznie tylko białko pochodzenia zwierzęcego, którego spożywanie doprowadza do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie brak skutków ubocznych, które są charakterystyczne dla zbyt dużej ilości białka w organizmie, czyli:

  • zmian miażdżycowych;
  • zaburzeń metabolicznych;
  • zaburzeń pracy wątroby i nerek

Etap drugi – step

W czasie trwania tego etapu najważniejsze jest utrwalenie efektów, które zostały uzyskane w poprzedniej części diety OXY. Do jadłospisu włączone zostaje białko roślinne. Twórcy diety twierdzą, że odpowiedni stosunek białka zwierzęcego do roślinnego powinien wynosić 50 do 50.

Zobacz też:
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego. Lekkostrawny jadłospis dla pacjentów. Co jeść po cholecystektomii?

Etap trzeci – balance

W tej fazie diety najważniejsza jest stabilizacja całego procesu zrzucania masy ciała. Ma doprowadzić do braku efektu jo-jo, więc nie przybierzesz na wadzę w krótkim okresie po zakończeniu diety. Według twórców diety OXY w tym etapie ważne jest spożycie odpowiedniej ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Do jadłospisu włączone zostają produkty wcześniej wykluczone, w tym większość zbóż oraz owoce.

Czy dieta OXY jest zdrowa?

Dieta OXY częściowo przypomina popularną dawniej dietę Dukana, która jest bardzo negatywnie oceniania przez dietetyków i lekarzy. W jej jadłospisie znajduje się bowiem niemal wyłącznie białko zwierzęce. Właśnie dlatego do drugiego etapu diety OXY włączone zostało białko roślinne, a sam okres spożywania samych protein skrócono do 2 tygodni. Dzięki temu ryzyko wywołania negatywnych skutków ubocznych jest znacznie mniejsze. Dodatkowo trzeci etap nie jest dietą proteinową, ale klasycznym i zdrowym sposobem żywienia, który dostarcza wszystkich składników odżywczych niezbędnych do zaspokojenia potrzeb organizmu.

Jakie są gorsze strony tej diety?

Czy dieta OXY jest więc zdrowa? Dietetycy twierdzą, że szybki spadek wagi na samym początku diety jest spowodowany spaleniem nie tkanki tłuszczowej, ale glikogenu. Ten cukier zapasowy jest magazynowany w wątrobie i mięśniach szkieletowych. Dopiero po około 2 tygodni organizm zaczyna spalać tłuszcz. Tak szybka dieta oznacza bardzo duże ryzyko efektu jo-jo.

Dieta OXY – przeciwwskazania

Dieta OXY może nieść poważne ryzyko dla niektórych osób. Nie powinny jej stosować:

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
  • osoby chore na cukrzycę;
  • osoby z chorobami nerek i wątroby;
  • osoby z kamicą nerkową;
  • osoby z nietolerancją lub alergią na białko;
  • osoby z potwierdzonymi niedoborami pokarmowymi;
  • osoby cierpiące na niedokrwistość.
Zobacz też:
Otyłość brzuszna – dieta na brzuch i wstydliwą oponkę

Problemem może być niedostosowanie do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Przed wdrożeniem diety należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

Dieta OXY może być dobrym sposobem na schudnięcie dla osób, którym zależy, by bardzo szybko osiągnąć zamierzoną wagę. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie będziesz jej odpowiednio wdrażał, może doprowadzić do negatywnych skutków. Ważne jest, aby na dietę przechodzić pod kontrolą lekarza lub dietetyka, który pomoże dobrać odpowiedni jadłospis.

Zobacz także:

O autorze

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

Zobacz wszystkie artykuły