Dieta lekkostrawna jest leczniczym sposobem żywienia, wskazywanym osobom chorym, osłabionym lub seniorom. Dzięki niej układ trawienny zostaje odciążony, ma szansę na regenerację i lepszą pracę w przyszłości. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są zasady prawidłowego żywienia na diecie lekkostrawnej, które produkty i techniki kulinarne są dozwolone oraz jak wygląda przykładowy jadłospis, zapoznaj się z poniższym tekstem!
Zasady diety lekkostrawnej
Dieta lekkostrawna, nazywana także łatwostrawną, to modyfikacja tradycyjnego sposobu żywienia. Najważniejsza jest eliminacja produktów, które mogą być zbyt tłuste, wzdymające i trudne do strawienia dla organizmu. Podstawowym zadaniem diety lekkostrawnej jest:
- ogólna poprawa zdrowia;
- załagodzenie dolegliwości w układzie pokarmowym;
- odciążenie przewodu pokarmowego lub chorego narządu.
Poza eliminacją poszczególnych produktów i potraw bardzo duże znaczenie ma także sposób przygotowania posiłków. Zazwyczaj zaleca się gotowanie na parze, w wodzie, pieczenie w folii lub specjalnym rękawie. Powinno się natomiast unikać duszenia, smażenia, wędzenia, grillowania i przyrządzania dań marynowanych oraz tych w panierce lub zasmażce. Małe objętościowo potrawy należy spożywać o regularnych porach, najlepiej 4–5 razy dziennie, dokładnie przeżuwając każdy kęs.
Dla kogo jest lekkostrawna dieta?
Dieta lekkostrawna jest dietą, którą stosuje się w różnych przypadkach. Może stanowić rodzaj diety leczniczej, pomagając w zwalczaniu dolegliwości zdrowotnych, jak uniemożliwiając ich wystąpienie. Niekiedy zaleca się ją także osobom starszym i tym, które z różnych powodów są przykute do łóżka. Stosowanie diety lekkostrawnej zaleca się:
- w przypadku zbliżającej się operacji przewodu pokarmowego (np. z powodu stanu zapalnego błony śluzowej żołądka) i w okresie rekonwalescencji;
- przy infekcji bakteryjnej lub wirusowej z wysoką gorączką;
- przy dolegliwościach żołądka i jelita grubego, takich jak zespół jelita drażliwego, gazy, wzdęcia, biegunki, refluks;
- przy chorobach trzustki;
- przy chorobach nerek i układu moczowego;
- w przypadku ostrego zapalenia płuc i opłucnej lub przy długotrwałych schorzeniach układu oddechowego z rozedmą;
- w przypadku przynależności do grona pacjentów onkologicznych – spożywanie większej ilości potraw na bazie białej mąki może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała;
- w przypadku seniorów – układ pokarmowy u osób starszych nie trawi już tak dobrze niektórych potraw.
Co możesz jeść na diecie lekkostrawnej?
Jakie zatem produkty zaleca się na łatwostrawnej diecie? Do listy z dozwolonym jedzeniem zalicza się przede wszystkim:
- produkty zbożowe – kuskus, kasza manna, biały ryż, drobny makaron, jasne pieczywo;
- mleko i produkty mleczne – mogą to być kefir, jogurt naturalny, zsiadłe lub słodkie mleko;
- chude mięso i niektóre gatunki ryb – mogą to być np. pstrąg, dorsz, chude wędliny, chude części drobiu, cielęciny i królika; czasami zaleca się także mięso i ryby z niewielką zawartością tłuszczu (wołowina, dziczyzna, makrela, sardynka, leszcz);
- tłuszcze, takie jak słodka śmietana, oleje na zimno i masło;
- jajka – omlet na parze, jajecznica lub gotowane na miękko;
- warzywa – ziemniaki, buraki, młoda fasolka szparagowa, szpinak, dynia, kabaczek, marchew, zielona sałata, pomidor bez skórki; w umiarkowanych ilościach mogą to być także kalafior, brokuł i kalarepa;
- dojrzałe owoce, bez pestek i skóry: jabłka, morele, melony, pomarańcze, brzoskwinie;
- cukier i słodycze – miód, dżemy;
- desery – kisiel, biszkopty, musy, galaretki;
- napoje – niegazowana woda, kompoty (tylko z dozwolonych owoców), niektóre soki (rozcieńczone).
Do produktów ciężkostrawnych i takich, których nie powinno się spożywać na diecie, należą natomiast:
- produkty zbożowe, takie jak pieczywo pełnoziarniste, razowe, cukiernicze i żytnie na zakwasie, grube płatki zbożowe i kasze (pęczak, gryczana);
- tłuste mięso i ryby, np. tłuste części dziczyzny, wieprzowiny, wołowiny, a także łosoś;
- tłuszcze używane do smażenia potraw, twarda margaryna do pieczenia;
- jajka – gotowane na twardo i smażone;
- ostre przyprawy;
- warzywa – m.in. nasiona roślin strączkowych, czosnek, kapusta, cebula;
- wszystkie owoce, które nie zostały wymienione powyżej;
- gazowane napoje (w tym także gazowana woda), alkohol.
Podczas wprowadzania diety lekkostrawnej często wskazuje się na ograniczenie w niej błonnika pokarmowego. Wynika to z faktu, że jego zbyt duża ilość może niepotrzebnie podrażniać jelita. Z drugiej strony nie od dzisiaj wiadomo, że zawartość błonnika w żywieniu jest konieczna dla prawidłowej pracy układu trawiennego. Aby została zachowana właściwa perystaltyka jelit, wchłanianie wody i rozluźnianie masy kałowej, należy pamiętać o spożywaniu ok. 25 g włókna pokarmowego na dobę.
Ponadto warto pamiętać, że zawartość poszczególnych produktów lekkostrawnych jest uzależniona od problemów, z jakimi się borykasz. Dietetyk może zalecić różne modyfikacje sposobu żywienia; w przypadku problemów z otyłością liczyć się będzie także deficyt kaloryczny, z kolei pacjentom z chorobami wątroby i woreczka żółciowego może zostać wskazana dieta wątrobowa.
Dieta łatwostrawna – przykładowy jadłospis
Poniżej podajemy przykładowy dzienny plan posiłków dla osób na diecie lekkostrawnej. Należy przy tym mieć na uwadze, że jadłospis u poszczególnych osób może różnić się w zależności od problemów, z jakimi się borykają.
- Śniadanie: pszenna bułka z masłem, chudą wędliną, pomidorem bez skórki i zieloną sałatą. Do tej kompot z jabłek.
- Drugie śniadanie: twaróg z jogurtem i miodem;
- Obiad: purée ziemniaczane, indyk pieczony w rękawie, jarzyny. Do popicia sok, kompot lub niegazowana woda;
- Podwieczorek: mus jabłkowy z odrobiną cynamonu;
- Kolacja: jajko gotowane na miękko, kanapka z naturalnym serkiem homogenizowanym.
Dieta lekkostrawna – podsumowanie
Osoby będące na diecie lekkostrawnej powinny pamiętać o przestrzeganiu powyższych zaleceń i uważnym obserwowaniu reakcji swojego organizmu na spożywane produkty. Chociaż niektóre produkty są podczas niej niewskazane, nie oznacza to, że jest to dieta monotonna czy niesmaczna, wręcz przeciwnie – przy odrobinie kreatywności można wyczarować naprawdę smaczne i pełnowartościowe posiłki!
Zobacz także:
- Dieta płynna – skuteczna metoda na wzmocnienie organizmu, odchudzanie i oczyszczanie jelit
- Dieta lekkostrawna po operacji – przykładowy jadłospis żywieniowy
- Dania lekkostrawne – idealne rozwiązanie dla osób z problemami jelitowymi. Jakie produkty powinny znaleźć się w lekkostrawnym obiedzie i kolacji?
- Dieta Montignaca – łatwe odchudzanie. Nie licz kalorii, jedz produkty o niskim indeksie glikemicznym! Przykładowy jadłospis
- Dieta po usunięciu woreczka żółciowego. Lekkostrawny jadłospis dla pacjentów. Co jeść po cholecystektomii?