Dieta wikingów wzbudza wielkie zainteresowanie, choćby dlatego, że Wikingowie siali postrach na całym świecie, byli świetnie zbudowani, silni, wysocy, a ich sposób odżywiania opierał się na rybach, ssakach morskich (wielorybach i fokach), dziczyźnie oraz zwierzętach hodowlanych. Na czym opiera się dziś dieta wikingów?

Jak odżywiają się Skandynawowie?

Badania naukowe przeprowadzone przez Global Health, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Uppsala University potwierdzają, że Skandynawowie żyją dłużej i rzadziej zapadają na choroby układu krążenia, odżywiając się tak, jak ich przodkowie Wikingowie. W Skandynawii jedzą sporo chleba żytniego pełnoziarnistego oraz kapusty, nabiału, piją tłuste mleko, tłuste ryby, owoce morza oraz czarne słodycze zawierające wyciąg lukrecji. W diecie pojawia się więc na przykład łosoś (jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad zmianą sposobu odżywiania, sprawdź najpierw czy łosoś w ciąży to dobry wybór). Badania wykazały, że na przykład spożywanie tłustego nabiału wcale nie szkodzi układowi krążenia, a wręcz przeciwnie – oddziałuje nań pozytywnie. Dieta wikingów uważana jest na całym świecie za najzdrowszą, a badania potwierdzają jej zasadność.

Co jeść, będąc na diecie wikingów?

Dieta nordycka stała się obecnie jedną z najmodniejszych diet, a do tego bardzo zdrową. Propozycji produktów w kuchni wikinga jest wiele, wymieńmy choćby:

  • ryby morskie – drogocenne ze względu na dużą zawartość białka, spore ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, wykazujących działanie przeciwzapalne oraz niską zawartość tłuszczu;
  • produkty zbożowe z pełnoziarnistej mąki, jako że Wikingowie nie znali białej mąki. Pełnoziarnista mąka zawiera błonnik, witaminy B1, B2, B3, i pierwiastki – żelazo, potas, fosfor, molibden, selen i magnez. Będąc na diecie nordyckiej, należy pamiętać o płatkach owsianych, otrębach czy kaszy gryczanej;
  • mięso czerwone, które zawiera dużo witamin z grupy B oraz żelaza, najlepiej stosować mięso chude, a z gatunków wybrać dziczyznę;
  • ser żółty, będący źródłem białka oraz wapnia, niestety dostarcza organizmowi także spore ilości tłuszczy, trzeba więc jeść go z umiarem;
  • miód – zawiera węglowodany proste, nie powinno się jeść go w dużych ilościach, należy jednak o nim pamiętać, ponieważ dostarcza witamin i wiele enzymów;
  • piwo – Wikingowie od piwa nie stronili, nie należy jednak pić go w dużych ilościach, dostarcza organizmowi witaminy z grupy B, H, E, D oraz A, jak i fosfor, potas, magnez. Oczywiście nadmierne picie alkoholu wpływa źle na zdrowie człowieka, o czym nie wolno zapominać.
Zobacz też:
Dieta wrzodowa w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i wrzodów żołądka. Jakie są zalecenia dietetyka?

Jednym z najważniejszych założeń w diecie jest ograniczenie spożycia kalorii produktów pochodzenia zwierzęcego, w zamian zaś powinno się wprowadzać kalorie z produktów roślinnych.

Jakie korzyści przynosi dieta skandynawska?

Dieta skandynawska jest znakomitą przeciwwagą dla naszej diety śródziemnomorskiej. Podobno to właśnie styl odżywiania ludzi północy miał wpływ na ich siłę i przewagę militarną.

W jadłospisie powinny znaleźć się przynajmniej 3 razy w tygodniu ryby morskie, a jeśli chodzi o wybór mięsa, warto poszukać dostawcy dziczyzny. Dzięki tej diecie otrzymuje się duże ilości kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz 6. Jeśli zastąpi się makarony i ryż zdrowymi zbożami, takimi jak żyto, jęczmień i owies, organizm otrzyma błonnik pokarmowy. Dobrze jest wprowadzić sezonowe warzywa i owoce, a korzystnie na zdrowie wpłynie też nabiał. Wystarczy kupić ser, kefir, jogurt naturalny, co pomoże w zachowaniu sytości.

W diecie stawia się na lokalne produkty naturalne oraz spożywanie ryb. Jej przygotowanie nie powinno stanowić trudności, gdyby jednak tak się stało, zawsze można zamówić catering z dostawą do domu.

Zobacz także:

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles