Bezpłatny portal z dietami NFZ zawiera kilkanaście planów żywieniowych w różnych kalorycznościach przygotowanych na zasadach diety DASH. To skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli diety w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia. Jak sama nazwa wskazuje, część schematów ma charakter profilaktyczny, inne terapeutyczny. Dieta NFZ jest dostępna na portalu internetowym Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl. Odnośniki znajdują się również na stronach oddziałów wojewódzkich. Bez logowania możesz sprawdzić 2 przykładowe jadłospisy w formie PDF, dostęp do całości mają jedynie zarejestrowani użytkownicy.

Dieta NFZ jest zbilansowana pod potrzeby danego pacjenta lub rodziny

Do utworzenia konta wystarczy podanie adresu e-mail i utworzenie hasła. Serwis internetowy z dietą NFZ nie jest w żaden sposób powiązany z Internetowym Kontem Pacjenta. Po zarejestrowaniu przechodzisz prostą procedurę, którą można streścić w następujący sposób:

  1. Podajesz swoje dane (opcjonalnie również informacje o pozostałych członkach rodziny) na temat wzrostu, wagi, trybu życia zawodowego, aktywności fizycznej, przebytych chorób, przyjmowanych leków etc.
  2. System uwzględnia 3 podstawowe współczynniki, według których wybierze optymalną dietę NFZ:
  3. wskaźnik BMI – współczynnik określający stosunek masy ciała do wzrostu;
  4. CPM – miernik całodobowego wydatku energetycznego, uwzględniający podstawową i ponadpodstawową przemianę materii;
  5. PPM – współczynnik przemian energetycznych, określający najniższy poziom przemiany materii w warunkach całkowitego spokoju fizycznego i psychicznego, na czczo, w sprzyjającym mikroklimacie.
  6. Poznajesz szacowane zapotrzebowanie energetyczne swojego organizmu. W dietach NFZ uwzględniono 3 główne wartości:
  7. 1200 kcal;
  8. 1500 kcal;
  9. 1800 kcal.
  10. Wybierasz te propozycje, które najlepiej odpowiadają twojemu trybowi życia i pozostałym potrzebom zdrowotnym.
Zobacz też:
Dieta cud – efektywne odchudzanie. Prawda czy mit?

Darmowa dieta NFZ – jadłospis bazuje na założeniach diety DASH

Ten sposób żywienia bazuje na produktach łatwo dostępnych i daniach stosunkowo prostych w przygotowaniu. Do kluczowych zasad DASH należy ograniczenie spożywania cukru, czerwonego mięsa, słodyczy oraz soli. W diecie NFZ dominują:

  • chude mięsa drobiowe;
  • nasiona roślin strączkowych;
  • niskotłuszczowe produkty mleczne;
  • oleje roślinne;
  • orzechy;
  • owoce;
  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • ryby i owoce morza;
  • warzywa.

Taki zestaw niesie szereg korzyści dla zdrowia. Zapewnia optymalną kaloryczność, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 i zaburzeń lipidowych. Ponadto dieta NFZ pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, zapobiega jego rozwojowi do nadciśnienia i chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi. To wszystko zasługa poniższych składników odżywczych:

  • antyoksydanty;
  • błonnik pokarmowy;
  • magnez;
  • potas;
  • wapń;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe;
  • witaminy grupy B.

Główne kategorie diet NFZ. Co wybrać, jak długie są plany?

Początkowo NFZ udostępnił trzy jadłospisy diety ułożonej pod zapotrzebowanie energetyczne. Dziś serwis jest znacznie bardziej rozbudowany. Uwzględnia m.in. posiłki wegetariańskie, zdrowe nawyki żywieniowe dzieci w wieku od 4 do 17 lat czy potrzeby osób starszych. Sięgając po dietę NFZ, masz do wyboru pełen jadłospis na 7 dni oraz szerszy jadłospis na dwa tygodnie. Plany żywieniowe należą do jednej z poniższych kategorii:

Przykładowe zalecenia DASH w diecie NFZ

Dietetycy nie mają żadnych wątpliwości – taki sposób odżywiania jest dobrze zbilansowany i korzystny dla zdrowia. A czy dietetyczne jedzenie jest smaczne? Każdy musi samodzielnie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Poniżej kilka przykładowych posiłków tworzących 7-dniowy jadłospis diety 1200, jaki udostępnił NFZ:

  • pierwsze i drugie śniadania – owsianka z grejpfrutem, sałatka z kurczakiem, koktajl jogurtowy z kiwi, jaglanka z gruszką, kanapki z serkiem, łososiem i warzywami, owsianka z mandarynką i nasionami chia, sałatka grecka, kanapki ze schabem, pomidorkami i kiełkami, koktajl marchewkowo-owocowy z imbirem i pietruszką; kakaowy omlet z ciecierzycy z owocami;
  • dania obiadowe – grillowany łosoś z ryżem brązowym i surówką z kiszonej kapusty i marchewki, indyk z kaszą i warzywami, leczo z cukinią i piersią z kurczaka, zupa z soczewicy, pieczony halibut z ziemniakami i ogórkiem kiszonym, pieczona pierś z kurczaka z kaszą gryczaną i surówką z czerwonej kapusty, kotlet z batatów z surówką z pomidora i rukolą;
  • kolacje i podwieczorki – ciasteczka owsiane, krem z cukinii, smoothie ananasowe, pieczone frytki z selera, kanapka z pastą soczewicowo-pietruszkową i ogórkiem kiszonym, omlet z groszkiem i serem feta, pudding chia z mango na jogurcie naturalnym, zupa-krem z kopru włoskiego, gruszka pieczona z żurawiną, ciasto czekoladowe z fasoli z kefirem.
Zobacz też:
Dieta antyhistaminowa, czyli czego unikać w jadłospisie, gdy cierpisz na nietolerancję histaminy?

Razem z dietą od NFZ otrzymasz gotową listę zakupów

Nie wiesz, jak przyrządzić takie posiłki? To żaden problem, gdyż razem z planem otrzymasz również szczegółowe przepisy. Pozostaje tylko zrobić zakupy zgodnie z otrzymaną listą… choć NFZ nie pokusił się o oszacowanie wydatków, jakie wiążą się z prezentowanymi dietami.

Dieta NFZ – jaki jest adres portalu diety online, czego potrzeba do logowania?

Serwis z planami dietetycznymi jest dostępny na stronie diety.nfz.gov.pl. Do logowania potrzeba konta, które można założyć dosłownie w minutę – nie musisz podawać żadnych danych osobowych, wystarczy e-mail. Oczywiście, jeżeli dieta NFZ ma przynieść pozytywne skutki, informacje o twojej wadze itd. muszą zgadzać się ze stanem faktycznym. Na stronie znajdziesz również materiały edukacyjne – e-booki oraz filmy. Warto się z nimi zapoznać!

Jaka dieta NFZ będzie odpowiednia dla ciebie? To zależy od wielu czynników. Jeśli podasz prawdziwe odpowiedzi podczas wywiadu medycznego online, pozytywne zmiany odczujesz nawet po kilku tygodniach stosowania się do zaleceń. Teraz praktycznie każdy może w prosty sposób i za darmo znaleźć dietę dla siebie!

Zobacz także:

Zobacz też:
SIBO – dieta na zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Wylecz się dietą low-FODMAP!

About the Author

Barbara Wójcik

Absolwentka studiów medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Lata pracy jako lekarz rodzinny nauczyły ją wrażliwości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje terapeutyczne i umiejętności uważnego słuchania pacjenta. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem swojej 5 letniej córki i udzielaniem porad na forach medycznych.

View All Articles