Palczatka cytrynowa, lepiej znana jako trawa cytrynowa, to właśnie gatunek trawy. Jest jednak nietypowa i w niczym nie przypomina zielonych trawników. Dorasta do sporych rozmiarów, a przy tym charakteryzuje ją wspaniały aromat i smak. Cytrynowa trawa używana jest w medycynie, perfumerii, kosmetyce i przemyśle spożywczym. Cieszy się coraz większą popularnością w wielu krajach świata – i słusznie! Poznaj ją bliżej i dowiedz się, czemu zawdzięcza swoją sławę.
Palczatka cytrynowa – pochodzenie
Trawa cytrynowa pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Palczatka cytrynowa dobrze radzi sobie też w rejonach Morza Śródziemnego. Obecnie jest hodowana w wielu ciepłych rejonach świata. Rośnie w gęstych, krzaczastych kępach, które potrafią dorastać nawet do 3 metrów. Cytrynowa trawa ma ostre brzegi, źdźbła drobne i zielono-czerwone kwiatostany, które wyrastają na ich szczycie.
Trawa cytrynowa – uprawa
Uprawa trawy cytrynowej wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem jej gorącego klimatu. Lubi wysoką temperaturę i źle znosi mrozy. Zdecydowanie nie jest przystosowana do tego, by przetrwać polskie zimy. Możesz trzymać ją w ogrodzie lub na balkonie – ale tylko w lato. Trawa cytrynowa będzie się świetnie prezentować w doniczce w domu przez cały rok. Co istotne, możesz użyć samodzielnie wyhodowanej rośliny do gotowania!
Trawa cytrynowa – przyprawa
Trawa cytrynowa jako przyprawa nadaje potrawom bardzo ciekawy smak. Jak sama nazwa wskazuje, ma cytrynowy zapach, z wyczuwalną nutą imbirową. W kuchni używa się zarówno jej bulwy, jak i zielonych pędów. W sklepach dostępna jest jako roślina świeża, suszona lub w formie zmielonego proszku. Ciekawą opcją do wykorzystania w kuchni są marynowane pędy trawy cytrynowej. Eksperymentuj, by znaleźć swoją ulubioną wersję.
Trawa cytrynowa – do czego używać?
Zastanawiasz się, do czego wykorzystać trawę cytrynową? Jest to dość uniwersalna roślina, z którą warto poeksperymentować. Możesz dodać ją do:
- herbaty;
- wody;
- lemoniady;
- napojów alkoholowych.
Trawa cytrynowa to przyprawa, która świetnie pasuje do dań azjatyckich. Szczególnie dobrze łączy się z mlekiem kokosowym, kurczakiem i warzywnym curry. Możesz dodawać ją do przeróżnych zup, ryb, owoców morza, ryżu, makaronu, czy też słodkich deserów.
Trawa cytrynowa w formie olejku
Trawa cytrynowa dostępna jest nie tylko pod postacią świeżej, suszonej lub mielonej przyprawy, lecz także w formie olejku. Możesz stosować go na skórę, ale tylko po rozcieńczeniu w innym oleju nośnym (na przykład z pestek winogron). W przeciwnym razie może podrażnić skórę. Warto też dodać kilka kropel olejku do odprężającej kąpieli lub użyć go do aromaterapii – w kominie lub dyfuzorze.
Trawa cytrynowa – właściwości olejku
Korzystne właściwości trawy cytrynowej znajdziesz głównie w olejku lemongrasowym. Ma potwierdzone działanie odstraszające komary, meszki i inne owady. Co więcej:
- działa bakteriobójczo i grzybobójczo;
- wycisza i poprawia nastrój;
- działa łagodząco na bóle mięśni i głowy.
To wszystko dzięki cennej substancji o nazwie cytral. Stanowi on przeciętnie 65-85% zawartości olejku z trawy cytrynowej. Wykazuje ogromne działanie prozdrowotne. W medycynie ludowej tej rośliny używano nawet do leczenia owrzodzeń i stanów zapalnych.
Trawa cytrynowa – właściwości lecznicze
Właściwości lecznicze trawy cytrynowej znane są w Azji i Ameryce Południowej od setek lat. W medycynie naturalnej jest to lek na niestrawność i brak apetytu. Niektóre kultury przypisały jej też właściwości:
- przeciwkaszlowe;
- rozkurczowe;
- przeciwreumatyczne;
- łagodzące bóle głowy i brzucha;
- rozjaśniające umysł;
- poprawiające koncentrację.
Współczesna medycyna potwierdziła, że trawa cytrynowa obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Korzystnie wpływa też na poziom glukozy w organizmie.
Trawa cytrynowa – gdzie kupić?
Po lekturze masz pewnie ochotę wypróbować roślinę we własnej kuchni. Zastanawiasz się, gdzie kupić trawę cytrynową? Przyprawa jest dostępna w różnej formie w hipermarketach i dobrze wyposażonych sklepach azjatyckich. Trawa cytrynowa pod różnymi postaciami sprzedawana jest też w sklepach ze zdrową żywnością, zielarniach i sklepach internetowych. Cena za świeżą roślinę wynosi przeciętnie około 10 zł za 100 gramów. Pojedyncze opakowanie suszonej przyprawy kosztuje około 3 zł.
Trawa cytrynowa to bardzo aromatyczna roślina, która urozmaici smak niemal każdej potrawy. W kuchni wschodniej stosowana jest od wieków. Czas, aby zagościła też w twojej diecie! Oprócz wspaniałego cytrusowego smaku ma też wiele dobroczynnych właściwości. Wprowadź trawę cytrynową do swojej diety, by cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.