Cynk jest mikroelementem, który nie występuje samoistnie w organizmie i nie można go samodzielnie wytworzyć. Trzeba go więc dostarczać z zewnątrz. Jaką rolę odgrywa cynk w diecie? Jakie ma właściwości? Dlaczego jest istotny dla osób z cukrzycą? W jakich produktach jest go najwięcej? Pytań nie brakuje, ale odpowiadamy na nie w tym tekście!
Czym jest cynk i jakie są właściwości cynku
Cynk jako pierwiastek występuje w postaci minerałów w skorupie ziemskiej. W ciele człowieka jest obecny w ponad 200 enzymach, które są odpowiedzialne za prawidłowe procesy chemiczne. Najwięcej cynku potrzebują ludzkie mięśnie, kości (pierwiastek ten łagodzi objawy osteoporozy), mózg (wpływa na pamięć), skóra (w leczeniu trądziku i łuszczycy) i sperma.
Rola cynku w organizmie
Cynk jest obecny w tak wielu komórkach i płynach ustrojowych, że uczestniczy praktycznie w każdym procesie życiowym.
- Cynk ma znaczenie dla prawidłowego metabolizmu.
- Jest odpowiedzialny za stan skóry włosów i paznokci (ważny w procesie leczenia poparzeń), a do tego pozwala walczyć z wolnymi rodnikami.
- Pomaga w obronie przed infekcjami, podnoszeniu odporności i szybszym leczeniu stanów zapalnych. Działanie układu immunologicznego zależy właśnie od stężenia cynku w organizmie.
- Wpływa na płodność u mężczyzn, wspiera funkcje rozrodcze, prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu.
- Bierze udział w procesach krwiotwórczych, odpowiada za stabilizację ciśnienia w układzie krążenia.
Typowe objawy niedoboru cynku mniej lub bardziej zauważalne
Najczęstszym objawem niskiej zawartości cynku w diecie jest ogólne osłabienie organizmu oraz znaczna podatność na infekcje i stany zapalne.
Szybko może także zaniepokoić widocznie zły stan skóry włosów i paznokci. Będą osłabione, suche, łamliwe, częstą przypadłością, która powoduje zmartwienie jest wypadanie włosów.
U dzieci niedobór cynku może skutkować spowolnieniem lub zatrzymaniem wzrostu i powodować ogólne zaburzenia widoczne na poszczególnych etapach rozwoju. Mogą pojawić się także problemy z trawieniem, czuciem smaków i zapachów. Niedobór cynku powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Jakie są najlepsze źródła cynku w diecie?
Dla osób na dietach wegańskich i dietach roślinnych uzupełnienie cynku w diecie może stanowić problem, ponieważ najlepiej przyswajalny jest ten występujący w produktach pochodzenia zwierzęcego i owocach morza.
Na czołowych miejscach najlepszych źródeł cynku znajdują się:
- dzikie ostrygi;
- otręby pszenne;
- nasiona sezamu i słonecznika.
Ponadto, bogate w przeliczeniu najwyższej zawartości cynku/100g na wysokich miejscach znajdują się także:
- pomidory;
- grzyby;
- tofu;
- natka pietruszki;
- warzywa kapustne;
- nabiał;
- podroby;
- rośliny strączkowe;
- kakao;
- kasza gryczana;
- pestki dyni.
Cynk znajdziesz także w produktach zbożowych z pełnego przemiału.
Zapotrzebowanie na cynk w zależności od wieku i płci
Organizm nie magazynuje cynku, więc pierwiastek ten musi być stale dostarczany. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu już na etapie rozwoju płodu. W różnych okresach życia zapotrzebowanie na cynk zmienia się:
- dzieci do 3 r. ż. – poniżej 3 mg cynku;
- dzieci 4–9 lat – 5 mg;
- chłopcy i mężczyźni – 11 mg;
- Dziewczęta i kobiety – od 8 do 10 mg,
Jak widać, najwięcej cynku w diecie potrzebują mężczyźni. Jest jednak istotny także w okresie rozwoju i największego wzrostu dzieci. Więcej tego składnika potrzebują także kobiety w ciąży i w okresie laktacji.
Suplementacja cynku w tabletkach
Suplementacja cynkiem powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Aby mieć pewność, czy poziom cynku jest zbyt niski, prawidłowy lub zbyt wysoki wykonuje się badanie laboratoryjne z ilościowym oznaczeniem cynku w surowicy krwi. Jego wyniki dadzą podstawy do odpowiedniego dawkowania. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom ilości cynku w organizmie nie powinien przekraczać:
- od 11 do 18 µmol/l u dorosłych
- od 11 do 24 µmol/l u dzieci
Objawy nadmiaru cynku. Czy da się go przedawkować?
Udział cynku w diecie jest na tyle wystarczający, że trudno przekroczyć bezpieczne normy, jednak cynk w tabletkach może spowodować podniesione stężenie pierwiastka w organizmie. Pierwsze oznaki nadmiaru to te ze strony układu pokarmowego. Pojawią się bóle brzucha, biegunki, brak apetytu. Długotrwałe dostarczanie zbyt dużej dawki cynku organizmowi, będzie skutkowało jego odkładaniem się w nerkach i wątrobie i wpłynie na stężenie cholesterolu.
Jak przyjmować cynk, żeby dobrze się wchłaniał?
Cynk najlepiej wchłania w jelicie cienkim, przy udziale białka pochodzenia zwierzęcego. Wchłanialność cynku z pożywienia wynosi ok. 20–30%. Jest więc niewielka, a tym samym bezpieczna. Im cynku będzie mniej w organizmie, tym proces ten okaże się szybszy i skuteczniejszy, dlatego zaleca się, żeby suplement w postaci tabletek przyjmować między posiłkami, najlepiej około 2 godzin przed jedzeniem lub po nim. Przeszkodą może się okazać bowiem występujący w pożywieniu błonnik.
Co jeszcze zakłóca prawidłową przyswajalność cynku?
Wchłanianie cynku może zostać dodatkowo ograniczone przez obecność:
- żelaza;
- miedzi;
- kwasu foliowego;
- szczawianów i fitynianów, czyli substancji, które blokują wchłanianie cennych składników z pokarmów;
- lekarstw, takich jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy;
- alkoholu.
Dlaczego cynk jest ważny w diecie diabetyków?
Ten pierwiastek istotnie wpływa na funkcjonowanie trzustki, w tym na syntezę i prawidłowe działanie insuliny. Gdy cynku w diecie jest zbyt mało, trzustka nie działa poprawnie. Ten składnik bierze udział w procesie prawidłowego metabolizmu w tym węglowodanów, a także działa przeciwzapalnie. Badania sprawdzające jaki wpływ na rozwój i przebieg cukrzycy i stanu przedcukrzycowego ma cynk, a dokładniej jego niedobór, nadal są prowadzone.
Prawidłowy poziom cynku w organizmie zabezpiecza go przed wieloma chorobami i nieprawidłowym przebiegiem poszczególnych procesów. Najbezpieczniej spożywać cynk w jedzeniu i pilnować odpowiednio dużej dziennej dawki tego pierwiastka. W szczególnych przypadkach niskiego poziomu cynku warto rozważyć suplementację, by uniknąć przykrych skutków niedoboru.
Zobacz także:
- Źródła potasu – gdzie znajdziesz ten cenny pierwiastek?
- Dlaczego magnez nazywany jest pierwiastkiem życia?
- Witamina K i jej rola w organizmie. Czym grozi jej nadmiar i niedobór?
- Jakie ma właściwości i w czym występuje witamina B2?
- Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy – dieta, przykładowy jadłospis. Zalecenia diety w niedoczynności tarczycy