W chorobie znanej jako SIBO dieta odgrywa kluczową rolę! Dowiedz się jakie efekty przynosi dieta low-FODMAP, czyli sposób żywienia dla osób cierpiących na przerost bakteryjny jelita cienkiego. Jej działanie jest udowodnione klinicznie! Podajemy przykładowy jadłospis.
Czym jest SIBO? Objawy SIBO
SIBO (po angielsku Small Intestinal Bacterial Overgrowth) jest definiowane jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Na skutego zaburzonej homeostazy w jelicie cienkim dochodzi do zaburzonego wchłaniania makroskładników z pożywienia. Zbyt duża ilość i aktywność bakterii sprawia dyskomfort i ból brzucha spowodowany nadmierną ilością gazów. Poza tym przerost bakterii w jelicie cienkim powoduje objawy takie jak wzdęcia, biegunka, bóle stawów i problemy skórne. Może prowadzić do zakłócenia prawidłowego wchłaniania pokarmu i uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. Właśnie dlatego jelitowa dieta w SIBO jest tak ważna.
Przyczyny choroby SIBO
Do czynników wywołujących przerost bakterii w jelicie cienkim możemy zaliczyć podeszły wiek, częste stosowanie antybiotyków lub leków na zgagę, zapalenia trzustki, niewydolność nerek i obniżoną odporność organizmu. Poza tym do rozwinięcia się SIBO często prowadzą choroby już występujące takie jak:
- celiakia;
- niedokwaśność żołądka;
- cukrzyca;
- choroba Crohna;
- marskość wątroby;
- zaburzenia motoryki jelita cienkiego.
Wylecz SIBO optymalną dietą low-FODMAP
Objawy choroby można złagodzić, stosując dostosowaną do SIBO dietę, która zawiera niewielką ilość węglowodanów łatwo fermentujących. To właśnie one są źródłem problemów trawiennych. Taka dieta nazywa się FODMAP. Skrót FODMAP pochodzi od pierwszych liter nazw fermentujących związków. Należą do nich oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole. W leczeniu SIBO dieta ma na celu ograniczenie namnażania się bakterii w jelicie cienkim. Pacjenci z SIBO powinni przez całe życie stosować się do diety o niskiej zawartości FODMAP.
Co łączy dietę SCD, GAPS i LFD?
Najbardziej skuteczne diety na SIBO to:
- SCD, czyli dieta specyficznych węglowodanów (po angielsku specific carbohydrate diet) polega na ograniczeniu spożywania węglowodanów złożonych, przetworzonych wędlin oraz warzyw i owoców z puszki;
- dieta GAPS wyklucza z żywienia m.in. zboża, cukier, produkty przetworzone, warzywa skrobiowe, rośliny strączkowe oraz nabiał;
- dieta low-FODMAP (LFD – Low Fodmap Diet) jest dietą, w której eliminuje się słabo wchłanialne, za to łatwo fermentujące węglowodany.
Wspólną cechą wszystkich stosowanych w trakcie leczenia SIBO diet jest zmniejszenie fermentacji bakteryjnej i przywrócenie właściwego funkcjonowania układu pokarmowego.
Protokół dr Siebecker
Jedna z czołowych specjalistek w dziedzinie leczenia choroby SIBO, doktor Allison Siebecker, stworzyła skuteczny protokół żywieniowy. Jest on oparty o zasady diety SCD, GAPS i FODMAP. Stanowi efekt wieloletniej pracy z pacjentami cierpiącymi na zespół przerostu bakterii w jelicie cienkim. Doktor Siebecker zaleca rozpocząć leczniczą dietę od protokołu GAPS lub SCD, a następnie rozszerzyć spis posiłków o produkty określone jako low-FODMAP.
Leczenie SIBO. Dieta na zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego.
Wspomaganie leczenia SIBO dietą low-FODMAP oraz zdrowym odżywianiem ma sens. Skuteczność żywienia, które bazuje na niskiej zawartości produktów FODMAP, jest udowodniona klinicznie. Dieta FODMAP składa się z trzech etapów.
- Pierwsza faza trwa od 6 do 8 tygodni i polega na wyeliminowaniu produktów bogatych w FODMAP, czyli cukrów, które słabo się wchłaniają w jelitach i łatwo fermentują. Do kolejnego etapu można przejść, gdy objawy SIBO zaczynają ustępować.
- Druga faza polega na stopniowym wprowadzeniu do menu produktów spożywczych bogatych w FODMAP. Ważne jest, aby na typ etapie obserwować reakcje organizmu na wprowadzanie poszczególnych pokarmów.
- Trzeci etap diety polega na powrocie do normalnego sposobu odżywiania, ale z wykluczeniem tych produktów, które wywoływały dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Leczenie SIBO – dieta polecana przez specjalistów
Wiele osób zmagających się z SIBO zauważyło znaczną poprawę zdrowia po zastosowaniu odpowiedniej diety. Poniżej znajduje się przykładowy jadłospis na jeden dzień. Jest on oparty o produkty mające niską zawartość fermentujących cukrów, czyli tych, które są dozwolone w diecie FODMAP.
Śniadanie
Chleb gryczany z chudą szynką i sałatą.
II śniadanie
Płatki owsiane z mlekiem migdałowym, truskawkami i syropem klonowym.
Obiad
Pieczony łosoś z sałatką z pomidorków koktajlowych i szpinaku.
Podwieczorek
Sałatka z serem feta bez laktozy, ogórka, pomidora, sałaty lodowej i oliwą z oliwek. Do tego bezglutenowy chleb tostowy.
Kolacja
Jajecznica ze szczypiorkiem smażona na maśle z chlebem orkiszowym.
Jaka dieta low FODMAP? Co jeść przy SIBO?
Produkty spożywcze, które można jeść w trakcie diety low FODMAP:
- chude mięsa, ryby, drób;
- jaja;
- wybrane warzywa i owoce;
- nasiona;
- orzechy;
- niektóre rośliny strączkowe.
Produkty o niskiej zawartości FODMAP to między innymi:
- płatki owsiane;
- produkty mleczne bez laktozy;
- makaron bezglutenowy;
- tofu;
- komosa ryżowa;
- stewia;
- gorzka czekolada;
- fasolka szparagowa;
- ziemniaki;
- oliwki;
- papryka;
- ogórki;
- marchew;
- sałata;
- szczypiorek;
- wszystkie owoce jagodowe;
- melon;
- pomarańcze;
- cytryna;
- kiwi.
SIBO – dieta eliminacyjna
Dieta elementarna w SIBO wyklucza spożywanie następujących pokarmów o wysokiej zawartości FODMAP:
- przetworzone mięso;
- cukier;
- znaczna część nabiału;
- przetwory warzywne i owocowe;
- produkty zawierające gluten;
- nasiona roślin strączkowych;
- słodziki;
- słodycze, które zawierają fruktozę;
- niektóre warzywa skrobiowe.
Na liście produktów o wysokiej zawartości FODMAP są na przykład ciecierzyca, soczewica, miód, orzechy nerkowca, pistacje, szparagi, brokuły, czosnek, cebula, gruszki, morele i brzoskwinie. Zakazane są również suszone owoce i owoce z puszki. Napoje oznaczone jako high FODMAP to piwo, wino, rum i mocne herbaty.
Czy konieczna jest konsultacja dietetyczna? Podsumowanie
SIBO, czyli zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, jest trudną do wykrycia chorobą. Często też myli się ją z zespołem jelita drażliwego (IBS). Trzeba jednak pamiętać, że każda dieta eliminacyjna może prowadzić do niedoborów w organizmie. Z tego powodu w przypadku SIBO dieta również powinna być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem.
Zobacz także:
- Dieta FODMAP – zasady, przykładowy jadłospis. Dieta low-FODMAP to idealne remedium na objawy zespołu jelita drażliwego IBS!
- Zespół jelita nadwrażliwego – dieta, porady, informacje
- Dieta paleo – na czym polega, czego unikać? Kiedy warto stosować dietę paleolityczną?
- Fermentacja mlekowa – na czym polega ten proces?
- Dieta bezglutenowa – przykładowy jadłospis, zalecenia. Czy celiakia to jedyne wskazanie do stosowania diety bezglutenowej?